Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

Rzeszów włącza się w obchody Święta Wojska Polskiego. W najbliższy poniedziałek (15 sierpnia) zaplanowano szereg atrakcji. 

Święto Wojska Polskiego będzie połączone z uroczystościami 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, zwanej „cudem nad Wisłą”. To wtedy wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować uzyskaną w 1918 roku niepodległość.

W całej Polsce, od 13 do 15 sierpnia odbywać się będą pikniki wojskowe „Zostań żołnierzem RP”. Na Podkarpaciu zaplanowano je w Rzeszowie, Dębicy, Jaśle, Przemyślu i Stalowej Woli. Oprócz pokazu sprzętu wojskowego i poczęstunku żołnierską grochówką, na uczestników czekać będzie wiele atrakcji.

Otwarte będą także mobilne punkty rekrutacyjne, w których zainteresowani uzyskają informację m.in. o nowym rodzaju służby – dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej. Rzeszowskie uroczystości Święta Wojska Polskiego odbędą się w poniedziałek, 15 sierpnia. Rozpoczną się mszą świętą w kościele garnizonowym przy ulicy Reformackiej o godz. 9:00.

O 10:00 zaś w kościele rozpocznie koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Niny Nowak. O 10:30 uczestnicy nabożeństwa przejdą pod pomnik gen. Wł. Sikorskiego w Parku Jedności Polonii z Macierzą. O 11:00 uroczysty apel, następnie zaplanowano defiladę pododdziałów. O 12:30 w parku przy ul. Pułaskiego rozpocznie się piknik wojskowy.

– Zostanie zaprezentowany m.in. czołg PT-91 Twardy, kołowy transporter opancerzony RAK, KTO Spike, KTO AWD, KTO WRT, KTO WEM, AWRiU (artyleryjski wóz remontu i uzbrojenia), wozy policyjne, strażackie, straży granicznej i NBP – zapowiada por. Angelika Korkosz, oficer prasowy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. 

W związku z przemarszem przed pomnik gen. Sikorskiego oraz defiladą pododdziałów, w godz. 10:20-12:15 przy al. Cieplińskiego, mogą pojawić niewielkie utrudnienia w ruchu drogowym.

Dodatkową atrakcją pikniku będzie występ artystyczny zespołów i solistów oraz wojskowa grochówka. Podczas pikniku wystąpią: Grupa wokalna „21” z Klubu 21. BSP, Dziewczęca Orkiestra Szałamaistek i Mażoretek „Incanto” z WDK, duet skrzypcowy „Siostry Borys”, wokaliści „Just Sing” ze Studia Piosenki i Rehabilitacji Głosu.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama