Zdjęcie: Michał Mielniczuk

We wtorek (15 sierpnia) w Rzeszowie odbędą się obchody Święta Wojska Polskiego.

Obchody rozpoczną się mszą świętą o godz. 9:30 w kościele garnizonowym przy ulicy Reformackiej. 

Od godz. 10:20 do 11:00 przewidziany jest przemarsz pododdziałów wojska przez ulice: Reformacką, Langiewicza, Hoffmanowej, Mochnackiego, rondo Pakosława, Cieplińskiego na wysokości pomnika gen. Władysława Sikorskiego.

– W tym czasie mogą nastąpić chwilowe utrudnienia w ruchu autobusów MPK. Za utrudnienia przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość – poinformował Maciej Chłodnicki, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie. 

Przed pomnikiem Sikorskiego w Parku Polonii z Macierzą o 11:00 planowany jest Apel z okazji Święta Wojska Polskiego. Do udziału w obchodach zapraszają dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, podkarpackich „terytorialsów”, władze województwa i Rzeszowa.

Advertisement

Dla płk. Tadeusza Nastarowicza, obecnego dowódcy „podhalańczyków”, tegoroczne święto będzie pierwszą okazją, by wystąpić w roli generała. Nastarowicz dzień wcześniej, 14 sierpnia, odbierze awans na stopień generała brygady.

Święto Wojska Polskiego będzie połączone z obchodami 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwanej „cudem nad Wisłą”. To wtedy wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód.

W związku ze Świętem Wojska Polskiego w całym kraju od 12 sierpnia odbywają się pikniki wojskowe, na Podkarpaciu w czterech miastach: Miejscu Piastowym (12 sierpnia), Tyczynie (13 sierpnia), Radymnie (14 sierpnia) i Nowej Sarzynie (15 sierpnia).

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama