W najbliższą sobotę (15 sierpnia) w Rzeszowie przed pomnikiem gen. Sikorskiego odbędą się uroczyste obchody Święto Wojska Polska.

Tegoroczne święto związane jest z 95. rocznicą Bity Warszawskiej. Uroczystości przed pomnikiem gen. Sikorskiego przy al. Cieplińskiego rozpoczną się o godz. 11:00. Poprzedzone zostaną mszą świętą (godz. 9:30) w Kościele Garnizonowym przy ul. Reformackiej

Bezpośrednio po liturgii jej uczestnicy przejdą ulicami miasta pod pomnik gen. Sikorskiego.  W uroczystości wezmą udział żołnierze garnizonu Rzeszów, kombatanci, przedstawiciele władz i młodzież.

– W tym ważnym dla żołnierzy dniu, Podhalańczyków będzie można także zobaczyć w Warszawie, Krośnie, Sanoku, Nisku, Kotlinie Kłodzkiej, Ludźmierzu  i Jarosławiu – poinformował kapitan Konrad Radzik, oficer prasowy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest od 1992 roku na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej również „cudem nad Wisłą”. Wtedy wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód.

Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować uzyskaną w 1918 roku niepodległość.

W czasach II Rzeczpospolitej 15 sierpnia obchodzono Dzień Żołnierza, następnie w PRL-u ustanowiono 12 października Dzień Wojska Polskiego, w celu upamiętnienia bitwy pod Lenino. Dopiero po upadku komunizmu ustanowiono oficjalnie Święto Wojska Polskiego na 15 sierpnia.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama