Święto Wojska Polskiego w Rzeszowie z brytyjskimi żołnierzami [ZDJĘCIA]

– Ich trud, odwaga i poświęcenie każdego dnia, pokazują jak wiele Rzeczypospolita im zawdzięcza – mówiła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, podczas rzeszowskich uroczystości Święta Wojska Polskiego 2022.

 

Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia. Jest ono połączone z uroczystościami 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, zwanej „cudem nad Wisłą”. To wtedy wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód.

Rzeszowskie uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele garnizonowym. Tuż po niej uczestnicy Święta Wojska Polskiego wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych, sakralnych i wojskowych w wykonaniu śpiewaczki Niny Nowak.

Potem przed pomnikiem gen. Sikorskiego, w oprawie reprezentacji żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, odśpiewano hymn państwowy, oddano Apel Poległych i odczytano okolicznościowe listy, wręczono również odznaczenia i awanse wojskowe.

Uczestników wydarzenia powitał dowódca „Podhalańczyków” gen. Dariusz Lewandowski. W Święcie Wojska Polskiego uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kościelnych i służb mundurowych oraz mieszkańcy. 

Stawili czoła wrogom 

Wojewoda Ewa Leniart, podczas swojego wystąpienia nawiązała do znaczenia Bitwy Warszawskiej z 1920 r. – Bitwa Warszawska stała się momentem przełomowym toczącej się wojny polsko-bolszewickiej, który zatrzymał bolszewicki marsz na Europę – przypomniała.

– Chroniąc, podobnie jak słynna odsiecz wiedeńska, nasz kontynent przed wrogą nawałą. Polacy po raz kolejny stawili czoła tym, którzy chcieli zburzyć europejski ład – mówiła wojewoda, dodając, że żołnierze na co dzień budują „bezpieczeństwo Polski i Polaków”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Święto Wojska Polskiego to nie tylko dzień pamięci o bohaterach walk o niepodległość, o kombatantach i weteranach walczących na różnych frontach w kraju i za granicą. To także doskonała okazja do podziękowania tysiącom żołnierzy, którzy dziś służą Polsce – mówiła. 

– Ich trud, odwaga i poświęcenie każdego dnia, pokazują jak wiele Rzeczypospolita im zawdzięcza – dodała Ewa Leniart.

„Bolszewicka nawałnica”

Wicemarszałek Piotr Pilch odczytał list marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla. Ortyl napisał, że nie możemy zapomnieć o ogromnym sukcesie wojsk polskich pod Warszawą, ani o historii naszego państwa, a zwłaszcza o czasach kształtowania się II RP.

„Kiedy to bolszewicka nawałnica pędziła na Zachód, by podbić ziemie młodego państwa polskiego” – podkreślił w liście Otyl, który życzył żołnierzom zdrowia i bezpiecznej służby oraz poczucia satysfakcji i dumy z dobrze pełnionej misji na rzecz własnego kraju. 

Po wystąpieniach złożono kwity pod pomnikiem gen. Sikorskiego. Oficjalną część uroczystości zakończyła wojskowa defilada, w której uczestniczyli także żołnierze Brytyjskich Sił Zbrojnych. Na koniec odbył się piknik wojskowy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama