W dzień Wszystkich Świętych na ponad 40 nekropoliach Rzeszowa i okolicznych miejscowości odbyły się kwesty na rzecz ubogich, bezdomnych i renowację cmentarnych zabytków. Zbiórka będzie kontynuowana także w Zaduszki.

[Not a valid template]

 

Największym zasięgiem objęta została zbiórka pieniędzy na rzecz Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, która opiekuje się ludźmi bezdomnymi i najuboższymi.

Dla ubogich i bez dachu nad głową

Wśród blisko 1,5 tys. wolontariuszy kwestujących znaleźli się uczniowie szkolnych kół Caritas, studenci i osoby publiczne związane z naszym regionem. Dołączyli do nich także sami podopieczni Towarzystwa. Na rzeszowskich cmentarzach można było spotkać m.in. prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, byłego prezydenta Mieczysława Janowskiego, który kwestuje od samego początku, czyli od 23 lat.

Na cmentarzu Pobitno kwestował także Waldemar Szumny, wiceprzewodniczący Rady Miasta. – Ludzie bardzo chętnie wspierają Towarzystwo. Są niezwykle hojni. Śmiem twierdzić, że w tym roku wyjątkowo przeważają banknoty. Drobne monety wrzucają głównie dzieci – powiedział nam Szumny.

Tegoroczna zbiórka będzie przeznaczona zostanie na spłatę pierwszej z siedmiu rat kredytu bankowego, jaki w wysokości 600 tys. zł Towarzystwo zaciągnęło na budowę Centrum Integracji Społecznej. Dzięki przeprowadzanym w nim kursom, bezdomni coraz częściej znajdują stałe zatrudnienie. Pozostała kwota zostanie podzielona na bieżące potrzeby Towarzystwa i tegoroczne paczki mikołajkowe dla dzieci z rodzin najuboższych.

Na renowację pomników i mogił

Z kolei na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej w Rzeszowie już po raz 12. odbywa się kwesta na rzecz ratowania pomników nagrobnych tej nekropolii. Zbiórce, którą organizuje Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem im. Włodzimierza Kozło, przyświeca hasło „Nie ma wolności bez pamięci”.

– Kiedy przyszedłem kwestować zastanawiałem się, dlaczego puszki są takie lekkie. Okazało się, że ludzie najczęściej wrzucają do nich banknoty. W ubiegłym roku, podczas prac restauratorskich jednej z mogił, znaleziono leżącą zaledwie 30 cm pod ziemią tablicę nagrobną z połowy XIX wieku. Teraz znów trafiła na swoje miejsce. Stary Cmentarz to jedno z piękniejszych i cenniejszych miejsc miasta. Świadczy o wielokulturowości Rzeszowa. Miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tutaj także Słowacy, Austriacy, Węgrzy, a nawet jeden Francuz. Musimy dbać o to miejsce – podkreśla uczestniczący w kweście Krzysztof Zieliński.

Przy bramie cmentarza na Wilkowyi z puszkami stanęli także przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej. – To ogólnopolska akcja. Na Podkarpaciu jest około 100 kwestujących. Zbieramy na konserwację grobów kombatanckich – mówili nam.

Wszystkie zbiórki będą kontynuowane także jutro (2 listopada), czyli w Zaduszki.

eMKa

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama