Zdjęcie: materiały prasowe ESK

Sylwia Grzeszczak, Krzysztof Zalewski, Margaret i Grubson wystąpią podczas Wschodu Kultury. Europejskiego Stadionu Kultury 2021. Imprezę zaplanowano między 25 a 27 czerwca.

Europejski Stadion Kultury to największy kulturalny festiwal na Podkarpaciu. Istnieje od 2011 roku, a jego formuła od dawna jest niezmienna – to Koncert Główny z udziałem tzw. kolektywów i kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych w różnych rejonach miasta. Tak będzie i tym razem.  

ESK 2021 zaplanowano między 25 a 27 czerwca. W programie tegorocznej edycji jest 35 wydarzeń w 10 miejskich lokalizacjach. Najważniejsze odbędą się w Klubie Festiwalowym na bulwarach i w parku Sybiraków.

Kilkadziesiąt wydarzeń 

W tym roku dla osób spragnionych kultury przygotowano wydarzenia z rozmaitych dziedzin sztuki. Na ESK 2021 będzie literatura, teatr i taniec z premierowym spektaklem rzeszowskiej „Maski” i spektaklem taneczny „Deep Trip” Art Color Ballet.

Będzie też fotografia z wernisażem wystawy Marcina Walko „Na wschód od Edenu” i Galeria Bezdomna w Nierzeczywistej, a także performance (Ciało futurystyczne – performance taneczny, ArtOut – instalacje artystyczno-muzyczne w przestrzeni miasta). 

W tegorocznej edycji ESK nie zabraknie wydarzeń poświęconych sztukom wizualnym. W Rzeszowie odbędą się koncerty Wernyhory z wizualizacjami duetu Konda Kinoko i Adrija Fila oraz Bojkowskiego Głosu Bieszczad. Towarzyszyć będą im warsztaty graffiti i tworzenie muralu inspirowanego rzeszowskim fotografem Edwardem Januszem z okresu Galicji. 

– Będzie okazja, by spotkać się z Elżbietą Kaliszewską, wnuczką Janusza, która również jest fotografką – przekazał Marcin Dziedzic, szef Estrady Rzeszowskiej. 

Muzyka to tradycyjnie Art Celebration. Tym razem z edycją klasyczną ku pamięci Krzysztofa Pendereckiego oraz funk electro, podczas którego wystąpią Łąki Łan, Bartek Królik i Szałowy Piotrek. W zapowiedziach jest również silent disco i giełda winyli. 

Jedyny taki koncert w Polsce

Zdjęcie: materiały prasowe ESK

Wschód Kultury ma integrować środowiska artystyczne ze wschodnich miast Polski i krajów partnerstwa wschodniego. Jak? Dzięki tzw. kolektywom, czyli wspólnym występom na jednej scenie wykonawców z Polski i zagranicy.

W 2021 roku usłyszymy następujące duety: Sylwia Grzeszczak/Jamala (Ukraina), Grubson/ Dakhabrakha (Ukraina), Margaret/Kalush (Ukraina), Krzysztof Zalewski/Nizkiz (Białoruś). 

– Kolektywy sprawiają, że nasz festiwal jest niepowtarzalny. Artyści spotykają się po raz pierwszy dwa dni przed koncertem i szlifują swoje występy – mówi Marcin Dziedzic. Muzycy zaprezentują po jednym wspólnym i po jednym utworze z własnego repertuaru. 

Występy kolektywów poprzedzi koncert otwarcia, który zagra Roxana Węgiel. Koncert Główny zwieńczy natomiast muzyczne show projektu Marek Grechuta Anawa, który tworzą Voo Voo, Krzysztof Zalewski i Kasai. 

Oznacza to, że ESK 2021 będzie trzecią edycją z rzędu bez gwiazdy muzycznej z Zachodu. Ostatnią był brytyjski muzyk Fink. Wystąpił w Rzeszowie w 2018 roku. 

Koncert Główny ESK 2021 odbędzie się pierwszego dnia festiwalu w parku Sybiraków. Początek o godz. 20:00. Wstęp na koncert i na pozostałe wydarzenia jest bezpłatny.

Wsparcie dla Białorusi 

Zdjęcie: materiały prasowe ESK

– Europejski Stadion Kultury to wielkie wydarzenie dla Rzeszowa. Mam nadzieję, że czas pandemii dobiega końca, i że ten festiwal będzie pokazaniem zwycięstwa nad okolicznościami, które nas tak ciężko ostatnio dotykały – mówił w środę p.o. prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak. 

Festiwal ma być też okazją do spotkania z artystami z Białorusi nękanej przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

– Chciałbym specjalnie wesprzeć naszych partnerów z Białorusi, którzy znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Akcenty białoruskie pojawią się na Wschodzie Kultury, ale bądźmy z Białorusinami nie tylko podczas dni festiwalowych – apelował Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. 

W programie rzeszowskiej odsłony Wschodu Kultury znajdzie się też coś dla najmłodszych (np. strefy gier planszowych) i miłośników poznawania różnych kultur od kuchni (w Klubie Festiwalowym zaparkują food trucki).

Więcej informacji o ESK znajdziecie na stronie stadionkultury.pl, profilu FB Europejski Stadion Kultury i profilu ESK na Instagramie. ESK 2021 patronuje Rzeszów News. Organizatorem imprezy jest miasto Rzeszów, Narodowe Centrum Kultury oraz Estrada Rzeszowska. 

Zdjęcie: materiały prasowe ESK

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama