Zdjęcie: Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska

System do rehabilitacji rąk autorstwa Pawła Gmiterka oraz dr. inż. Jacka S. Tutaka z Politechniki Rzeszowskiej został wyróżniony w konkursie „Student-Wynalazca”.

Konkurs „Student-Wynalazca” jest adresowany do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie studiów zostali twórcami lub współtwórcami opatentowanego wynalazku bądź wzoru użytkowego lub przemysłowego. W tym roku rozpatrywano 139 zgłoszeń z 23 uczelni. 

Paweł Gmiterek, student mechatroniki, oraz dr. inż. Jacek S. Tutak z Katedry Mechaniki Stosowanej i Robotyki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, zaproponowali system wspomagający rehabilitację na odległość. 

– Największym problemem wśród rehabilitowanych jest brak wiedzy na temat poprawnego wykonywania ćwiczeń – mówi Paweł Gmiterek. Szczególnie teraz, gdy z powodu pandemii koronawirusa ćwiczenia przeniesiono do domów. 

Zdjęcie: Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska

System do rehabilitacji rąk autorstwa Pawła Gmiterka i dr inż. Jacka S. Tutaka składa się z aplikacji na telefon z systemem Android oraz trzech przyrządów: wałka, półkola i joysticka. Aplikację tak zaprogramowano, aby w prosty i przejrzysty sposób pokazać użytkownikowi, jak poprawnie wykonać dane ćwiczenie.

Aplikacja służy też do kontrolowania przebiegu rehabilitacji. Każde z urządzeń odpowiada za inny etap rehabilitacji. Półkole za wykonywanie ruchów okrężnych oraz obrotowych dla dwóch rąk jednocześnie, wałek za ruchy obrotowe dla jednej lub dwóch rąk, a joystick umożliwia ruchy okrężne oraz obrotowe dla jednej ręki z oporem.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Zadaniem systemu jest pomoc w przywróceniu ruchu rąk sprzed urazu. W zależności od potrzeby poszkodowanego, system jest wyposażony w cztery zestawy ćwiczeń. Różnią się one zakresem ruchowym, czasem wykonania oraz liczbą wykonywanych powtórzeń.

Zdjęcie: Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska

– Priorytetem było przygotowanie aplikacji, łatwej w obsłudze zarówno dla specjalistów, jak i dla osób młodych i starszych. Składa się ona z czterech zestawów ćwiczeń. Pierwszy zestaw może być wykonany bez urządzenia zewnętrznego, a pozostałe trzy zestawy są przystosowane do wybranego modułu zewnętrznego – podkreśla dr inż. Jacek Tutak.

Aplikację utworzono w języku Java, a do jej napisania wykorzystano Android Studio. To zaawansowane narzędzie programistyczne przeznaczone do pracy z urządzeniami mobilnymi działającymi na Androidzie. Po uruchomieniu aplikacji pojawia się ekran startowy, który ma zapoznać użytkownika, jak ćwiczyć za pomocą aplikacji.

Okno menu głównego umożliwia wybór wykonanej czynności. Graficzne przyciski ułatwiają wybór odpowiedniego zestawu. Każdy zestaw składa się z okna informacji o prawidłowym położeniu telefonu oraz z co najmniej czterech ćwiczeń.

Zdjęcie: Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama