Reklama

Sytuacja na rzekach na Podkarpaciu stabilizuje się, ale służby są cały czas w pogotowiu. Strażacy pracują w najbardziej newralgicznych miejscach województwa. Trudna sytuacja jest m.in. w powiecie mieleckim.

[Not a valid template]

 

Dzisiaj marszałek Władysław Ortyl wraz z Małgorzatą Wajdą, zastępcą dyrektora Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, byli w Książnicach-Bożej Woli koło Mielca. Oboje wzięli udział w porannym zebraniu sztabu kryzysowego, który obradował w Powiatowym Centrum  Zarządzania Kryzysowego w Mielcu. Powiat mielecki jest jednym z ośmiu na Podkarpaciu, w których ogłoszono alarm przeciwpowodziowy.

Alarm powodziowy obowiązuje w powiatach: dębickim, mieleckim, krośnieńskim, tarnobrzeskim, jasielskim, stalowowolskim, a także Krośnie i Tarnobrzegu .

Władysław Ortyl chciał zobaczyć wały w Bożej Woli przy Wisłoce. Tam wysoka woda doprowadziła do przerwania prac przy przebudowie wału.  – Na szczęście zakończono roboty przy dwóch śluzach. W tych miejscach w 2010 roku był największy stan wody. Konieczne było także ustawienie wodnych rękawów, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie – tłumaczyła Małgorzata Wajda.

Zenon Kamiński z mieleckiego sztabu kryzysowego mówił z kolei o prognozach na najbliższe dni. – Co ważne dla mieszkańców powiatu, wg zapowiedzi fale na Wiśle i Wisłoce miną się i nie nastąpi tzw. „cofka” w Wisłoce – powiedział Kamiński.

Zapowiadane są natomiast kolejne opady i burze, którym towarzyszyć ma porywisty wiatr. Jednak według wstępnych zapowiedzi w powiecie mieleckim woda nie powinna wystąpić z wałów. Na wszelki wypadek sztab podjął decyzję o ustawieniu dodatkowych rękawów w najbardziej zagrożonych miejscach.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Takie zabezpieczenie jest konieczne, szczególnie dla mieszkańców, którzy z niepokojem śledzą przybierającą wodę – mówił marszałek Ortyl. – Chciałem gorąco podziękować wszystkim, którzy pracują na wałach, w sztabach i niosą wszelką pomoc – dodał.

Wg informacji podanych przez sztab wojewódzki o godzinie 11.00 na Wisłoce między Dębicą, a Mielcem woda przekroczyła stany alarmowe, nie stwarzając zagrożenia powodziowego. Fala kulminacyjna wody wezbraniowej na wodowskazie w Mielcu spodziewana jest w godzinach popołudniowych. W dolnym biegu Wisłoki notowane były spadki poziomu wody.

W górnym biegu Sanu po Przemyśl także notowane były spadki poziomu wody. Od Przemyśla do ujścia do Wisły występują wzrosty poziomu wody związane ze spływem wód opadowych z prognozowanym przekroczeniem stanów alarmowych. Na Wisłoku sytuacja jest stabilna. Na podkarpackim odcinku Wisły notowane są wzrosty stanu wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Prognozowane są przekroczenia stanów alarmowych.

Przejście fali wezbraniowej na wodowskazie Sandomierz przewidywane jest z niedzieli na poniedziałek.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama