Fani „Gwiezdnych Wojen”, członkowie Zakonu Rycerzy Jedi, starsi i młodsi od dziś (15 lutego) w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie mogą rozkoszować się gadżetami z gwiezdnej sagi z prywatnej kolekcji Tomasza Klauza. Muzeum z tej okazji przygotowało też gwiezdne lekcje muzealne.

W Muzeum Dobranocek można zobaczyć wydawnictwa, plakaty, zdjęcia aktorów z autografami, kolekcjonerskie wydania płyt DVD, figurki żołnierzy klonów i szturmowców oraz innych postaci. Atrakcją wystawy są manekiny postaci: m.in. rycerz Jedi, Darth Maul, Boss Nass  i strażników Palpatine’a. Są także modele statków kosmicznych, klocki Lego i różnorodne gadżety popularyzujące film.

W trakcie ferii w Muzeum Dobranocek, oprócz wystawy stałej, uczestnicy mogą obejrzeć ekspozycję poświęconą serialowi „Gwiezdne Wojny” z kolekcji Muzeum Dwóch Imperiów w Witaszycach założonego przez Tomasza Klauza.  Siedzibą jest XVIII wieczny dwór rodziny Gorzeńskich.

Synowi zaprosili do pokoju

Od 2006 roku muzeum prezentowało tylko czasy napoleońskie, ale 6 lat później z pomysłu Juliana, syna Tomasza Klauza, zostało powiększone o ekspozycję poświęconą historii gwiezdnej sagi. Zbiory są bogate i prezentowane na wystawach w całej Polsce. W tej chwili są trzy wystawy: stała wystawa w Witaszycach, w Rzeszowie, w Trzciance w Wielkopolsce.

– „Gwiezdnymi Wojnami” zainteresowali się moi synowie. Starszy syn kiedyś przyszedł do mnie z taką informacją: Tato, ty stworzyłeś muzeum napoleońskie, to my stworzyliśmy muzeum „Gwiezdnych Wojen”. Zaprosił mnie do swojego pokoju, gdzie z kolegą przygotowali ekspozycję wszystkiego co mieli. I to był taki pomysł, aby porozmawiać o tym, aby jako dodatkową atrakcję wprowadzić wystawę w naszym Muzeum Dwóch Imperiów – mówi Tomasz Klauza, kolekcjoner.

Pierwszymi eksponatami były filmy na taśmach VHS, a potem rzeczy, które można było wtedy w Polsce kupić, czyli figurki nienajlepszej jakości, ale dzisiaj bardzo cenne. Wszystko zaczęło się od załatwiania za granicą modeli do sklejania plastikowych w skali. Na pytanie, czy nie można było poprzestać na zachowaniu wrażeń z filmu, tylko trzeba było kupować gadżety, Tomasz Klauza odpowiada, że robił to dla przyjemności.

Robot R2-D2 i nie tylko

Teraz muzeum rozrosło się. Jest ponad 10 tysięcy eksponatów. Część z nich trafiła do rzeszowskiego Muzeum Dobranocek. Oprócz figurek bohaterów z gwiezdnej sagi, można obejrzeć wiele pojazdów, różnego rodzaju rakiety, klocki lego, złożone zestawy, a także zapakowane, gry, popiersia, wydawnictwa, komiksy w różnych językach.

– Atrakcją wystawy są manekiny ubrane w stroje z gwiezdnej sagi. Mamy Padme Amidalę, Bossa Nassa, Darth Maula, postać z pustyni i oczywiście robot R2-D2. To jest ukłon w stronę najmłodszego pokolenia, bo wystawę przygotowaliśmy dla młodzieży i dorosłych, jako atrakcję ferii zimowych – mówi Katarzyna Lubas, dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

Do wystawy „Gwiezdne Wojny” Muzeum Dobranocek także przygotowało specjalną ofertę lekcji muzealnych, warsztatów twórczych.

– Będziemy budować modele pojazdów kosmicznych, roboty, a także maski różnych bohaterów. Nie zabraknie też filmowych warsztatów, podczas których nasi goście będą mogli wymyślić kolejne części gwiezdnej sagi. W lekcjach filmowych będzie można poznać przygody kosmiczne Misia Colargola. To zajęcia dla przedszkolaków.

– Natomiast dla szkół przygotowaliśmy lekcje o Układzie Słonecznym, Ziemi. Będą towarzyszyły tym lekcjom projekcje filmowe „Narodziny Ziemi” i „Ewolucje w Ziemi” Stefana Szwakopfa, znakomitego twórcy ze studia miniatur firmowych w Warszawie. Dla starszych gości proponujemy też lekcje o bohaterach gwiezdnej sagi – zachęca do zwiedzania ekspozycji dyrektorka muzeum.

Walka dobra ze złem

Ofertę edukacyjną opracowały Beata Jarzyna i Aleksandra Walus. Lekcje prowadzone są w godzinach odpowiednich dla słuchaczy. Rezerwować miejsce można mailowo lub telefoniczne (poczta@muzeumdobranocek.com.pl, tel. 17 748 36 51). W sklepiku muzealnym, oprócz dobranockowych gadżetów, wydawnictw i zabawek, można także zakupić pamiątki związane z filmem „Gwiezdne Wojny”.

Jednak nie gadżety z gwiezdnej sagi są najważniejsze w wystawie, którą prezentuje Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, tylko przesłanie walki dobra ze złem.

– Jako ludzie mamy jakieś wartości moralne. Zawsze filmy pokazują, że zło, które nas otacza istnieje, ale jak się czyni dobro, to się wszystko zmienia. I to jest taka uniwersalna rzecz, która łączy wszystkie filmy pokazujące walkę dobra ze złem – mówi Tomasz Klauza.

– Akurat „Gwiezdne Wojny” mają dodatkowo otoczkę legendarną, bo kiedy powstawały, to filmy science fiction nie były tak dynamiczne. Złamały pewne tabu, powstały nowe efekty specjalne wykorzystywane do dzisiaj. Ulepszone ze względu na to, że technika poszła do przodu, ale zasada jest ta sama. To przyciąga na taką skalę, że nie tylko ja, ale kilkaset milionów ludzi na całym świecie jest fanami „Gwiezdnych Wojen” – dodaje Tomasz Klauza.

Wystawę podczas ferii można oglądać od poniedziałku do piątku od godz. 9:00 do 17:00, w weekendy od 10:00 do 18:00. „Gwiezdne Wojny” w Muzeum Dobranocek będą do 14 kwietnia.

SABINA LEWICKA

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

redakcja@rzeszow-news.pl

PROGRAM

Warsztaty twórcze

* Skonstruuj swojego droida” – wspaniała zabawa budowy robotów z kartonowych pudełeczek i kolorowego papieru na przykładzie R2-D2.

* Eko-rakieta” – konstrukcja statku kosmicznego z materiałów ekologicznych, których inspiracją będą pojazdy z „Gwiezdnych Wojen”.

* „Gwiezdne wycinanki” – warsztaty plastyczne, w których niezbędne będą nożyczki i … wyobraźnia. Stworzymy maski galaktycznych bohaterów z użyciem papieru kolorowego
i bibuły.

* „Podróż po Galaktyce”, warsztaty filmowe na których klatka po klatce odtworzymy kultowe sceny gwiezdnej sagi. Na planie zdjęciowym pojawią się: Mistrz Yoda, Han Solo, Leia, Chewbacca.

Lekcje muzealne

Dla Przedszkolaków:

* „Colargol w Kosmosie” – lekcja na temat wyprawy na Księżyc sympatycznego misia w niebieskim krawacie.

Dla uczniów szkół podstawowych:

* „Jak jest zbudowana błękitna planeta?” – lekcja muzealna na temat Ziemi, jej budowy oraz położenia w Układzie Słonecznym z projekcją filmu „Narodziny Ziemi”.

* „Statki kosmiczne – od rakiety do Gwiazdy Śmierci” – wraz z bohaterami gwiezdnej sagi poznajemy ich kosmiczne środki transportu w nawiązaniu do rakiet latających w kosmos.

* „Układ Słoneczny i jego miejsce w Galaktyce” – zapoznanie z podstawowymi pojęciami oraz układem planet.

Dla Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych:

* „Huston mamy problem!” – Dzieje lotów w kosmos. Lekcja muzealna na temat najważniejszych wydarzeń związanych z historią lotów na Księżyc.

* „Anakin Skywalker jako postać tragiczna”. Poznajemy sylwetkę  najbardziej znanego bohatera z „Gwiezdnych Wojen”, jego historię, przeżycia oraz przemianę.

* „Życie i śmierć gwiazdy” – lekcja odpowie na pytania: Czy gwiazda zawsze wygląda tak samo? Czy się zmienia? Jak długo żyje? Czy faktycznie spada, a także: Co to jest czarna dziura i biały karzeł?

[sam id=”8″ codes=”true”]

Reklama