Trwa nowy, ministerialny program in vitro na Podkarpaciu. Finansowaniu podlega całość procedury in vitro wraz z wizytami i niezbędnymi badaniami. Realizatorem rządowego programu jest Klinika Leczenia Niepłodności Parens z Rzeszowa.
Ulga dla par starających się o dziecko
W ramach programu, finansowana będzie całość procedury in vitro wraz z wizytami i niezbędnymi badaniami. To wielka ulga dla par starających się o dziecko. Do tej pory przyszli rodzice mogli skorzystać tylko z samorządowych programów zdrowotnych leczenia niepłodności, które oferowały częściową dopłatę do procedury.
Kto może skorzystać z programu in vitro?
Żeby otrzymać kwalifikację do programu, należy udokumentować minimum rok nieskutecznego leczenia niepłodności, bądź dysponować bezwzględnym wskazaniem do procedury in vitro.
– Istotnym warunkiem jest również wiek pacjentów – podkreśla dr n. med. Jarosław Janeczko, specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, założyciel Grupy Parens. – Co ważne, poziom AMH, czyli hormonu pozwalającego określić płodność kobiety, nie będzie brany pod uwagę przy kwalifikacji. Nie ma też znaczenia, czy para korzystała już z innych programów zdrowotnych bądź wcześniej podchodziła komercyjnie do in vitro – dodaje.
Wysoka skuteczność
Jak tłumaczą eksperci Kliniki Parens, obecny program objął również pacjentów z chorobą nowotworową, oferując im zabezpieczenie płodności przed rozpoczęciem leczenia (oncofertility).
– Po dwóch miesiącach realizacji programu, skuteczność procedur w Parens Rzeszów wynosi 67 proc. – mówi dr n. med. Agnieszka Florek-Michalska z Parens Rzeszów. – Tyle procent pr, które podeszły do procedury in vitro, w ramach programu ministerialnego, ma już potwierdzoną ciążę.
Powrót programu in vitro
Od czerwca br., po ośmiu latach przerwy, powrócił rządowy program finansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. Jest to nadzieja dla wielu par, które marzą o potomstwie, ale na drodze do rodzicielstwa napotykają trudności.
Rzeszowska klinika Parens wygrała ogłoszony w maju konkurs na realizatorów programu in vitro. To efekt decyzji komisji konkursowej, zaakceptowana przez ministra właściwego ds. zdrowia, do realizacji w latach 2024-2028 programu polityki zdrowotnej.
Program nosi nazwę „Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe” i stanowi szansę dla wielu par, które potrzebują wsparcia na drodze do rodzicielstwa. Szacuje się, że na niepłodność choruje w naszym kraju ok 1.5 mln par.
Ważne informacje praktyczne
Kryterium kwalifikacji do programu to wiek pacjentów. Jeżeli para korzysta z własnych gamet lub z biorstwa nasienia:
- kobiety do 42 roku życia
- mężczyźni do 55 roku życia.
W przypadku biorstwa komórek rozrodczych lub adopcji zarodka:
- kobiety do 45 roku życia
- mężczyźni do 55 roku życia.
Zdjęcie: Klinika Leczenia Niepłodności Parens w Rzeszowie
Lekarze, którzy kwalifikują pary do programu
-
dr n. med. Agnieszka Florek-Michalska
-
dr n.med. Sabina Kluz
-
lek. Kamila Wojtowicz
-
lek. Artur Słowik
-
lek. Marek Węklar.
Jak umawiać się na wizyty?
Żeby umówić się na wizytę u specjalistów z Kliniki Leczenia Niepłodności Parens w Rzeszowie należy zarejestrować się telefonicznie pod numerem 509108109, bądź osobiście w klinice.
Klinika Leczenia Niepłodności Parens w Rzeszowie
Podwisłocze 21
35-309 Rzeszów
e-mail: parensrzeszow@parens.pl
telefon: 509108109
www.parens.pl