Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Niemy film “Szczęście” z 1934 roku ze specjalnie przygotowaną muzyką graną na żywo będziecie mieli okazję zobaczyć i posłuchać w najbliższą sobotę (31 sierpnia) w Letnim Ogródku Kulturalnym Rzeszowskiego Inkubatora Kultury. 

“Szczęście” w reżyserii Aleksandra Medvedkina to wyjątkowa komedia z satyryczną wymową, z awanturnictwem i paradoksalnymi scenami, nieco trącającymi gagami sytuacyjnymi typowymi dla kina Charliego Chaplina. To także bajka komediowa z nonsensami i absurdalnymi scenami – antybolszewicka w swoim przesłaniu, a właściwie – dramat komediowy.

Fabuła filmu koncentruje się na postaci nieszczęśliwego Khmyra biednego rolnika. A rzeczywistość, w której żyje ów bohater to ciężary na rzecz rozmaitych wyzyskiwaczy. Za namową żony Khmyr ma wyruszyć w świat w poszukiwaniu szczęścia. Wszystkie starania chłopa paraliżowane są przez tkwiące w systemie, mentalności, biedzie i ludzkiej pazerności czynniki.

W istocie ten obraz jest – nawet z przesadzoną celowo stylistką – blisko naszych wyobrażeń o wsi rosyjskiej, jej kolorycie – nędzarskich chałupach, długobrodym popie, babuszce czy sukmanach chłopskich, a w dalszych scenach – z wizytówką postępu: traktorzystką-kombajnistką w “jedynie słusznym” ustroju.

“Szczęście” to swoista forma ostrej krytyki całego systemu, w którym nasuwają się podobieństwa do satyry Mikołaja Reja “Krótka rozprawa między panem, wójtem i plebanem” – “Ksiądz pana wini, pan księdza / A nam prostym zewsząd nędza”. Film ten cenzura skazała na 40 lat zakazu wyświetlania, dopiero w latach 60. ubiegłego wieku ujrzał światło dzienne zarówno w ZSRR, jak i na Zachodzie. 

Muzykę do niemego filmu stworzył i zagra na żywo zespół Waldemar Rychły Trio. Za opracowanie aranżacji muzycznej odpowiada Waldemar Rychły, muzyk, kompozytor i aranżer, który z wykształcenia jest architektem, a razem z bratem Maciejem współtworzył istniejący nieprzerwanie od połowy lat ’80 legendarny kwartet JORGI.

Inspirację do muzyki stanowią melodie ludowe opublikowane w połowie XIX wieku przez Milija Bałakiriewa i Piotra Czajkowskiego.

Projekcja “Szczęścia” w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury przy ulicy Jagiellońskiej 24. rozpocznie się o 20:00. Wstęp bezpłatny. W Letnim Ogródku będzie dostępna Społeczna Lemoniada – pamiętajcie o zabraniu ekologicznych kubeczków.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: