Pierwsze w Polsce widowisko multimedialne bazujące na kulturze orientu obejrzymy w sobotę (27 czerwca) o godz. 20:00 w Filharmonii Podkarpackiej w ramach Europejskiego Stadionu Kultury.

Pomysłodawcą, reżyserem i autorem muzyki jest Mikołaj Blajda, którego orientalnie fascynacje były już z sukcesem prezentowane w ramach dwóch autorskich projektów: „Orient Express Orchestra” i „21 pieśni miłosnych” m.in. w ramach krakowskiego festiwalu Rozstaje.

Ruch, kolor, światło, muzyka pełna tanecznych rytmów, zmysłowy taniec, kostiumy (z wykorzystaniem techniki bodypainting) oraz barwne wizualizacje – wszystko to ma wprowadzić widza w niezwykły klimat odległych, orientalnych krain. Libretto Szeherezady jest powiązane z „Baśniami z tysiąca i jednej nocy”.

Historia córki Wezyra staje się pretekstem do zaprezentowania wspaniałej kultury za pomocą najbardziej uniwersalnych środków – muzyki i tańca.

Widowisko jest połączeniem tradycji (użycie tradycyjnych udowych instrumentów, stylizowane stroje i scenografia) ze współczesnością (nowoczesne aranżacje utworów, multimedia, choreografia). Do projektu zostali zaproszeni znakomici instrumentaliści współpracujący na co dzień z najwybitniejszymi postaciami polskiej sceny muzycznej.

W rolę Szeherezady wcieli się pochodząca z Jemenu Rasm Al-Mashan. W projekcie weźmie udział Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej. Bardzo istotną częścią projektu jest jego oprawa plastyczna. Poszczególne historie zostaną przedstawione na ekranie za pomocą techniki malowania piaskiem.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Ciekawostką jest też rejestrowanie wizualizacji za pomocą dwumetrowej długości kalejdoskopu, który został skonstruowany specjalnie na potrzeby projektu. Dodatkowo, aby przenieść widza w świat orientu w jak najpełniejszym wymiarze, organizatorzy planują prócz wzroku i słuchu działać także na inne zmysły.

Scenografia/kostiumy: Joanna Jaśko, wizualizacje: Szymon Kamykowski, choreografia: Anna Karabela, Rasm Al-Mashan – wokal, Mateusz Szemraj – oud, Wojciech Lubertowicz – darabukka, bębny obręczowe, Rafał Stępień – piano, Łukasz Adamczyk – bas, Mirosław Hady – perkusja, Leszek Hefi Wiśniowski – flety/saksofon sopranowy, Szymon Kamykowski – saksofon tenorowy, Dominik Mietła – trąbka, Mikołaj Blajda – flugelhorn/dyrygent, grupa taneczna w składzie: Joanna Czarnecka, Agata Glenc, Anna Karabela, Marta Mietelska, Stanisław Iwanicki, Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej.

Kurator: Mikołaj Blajda

Sobota (27 czerwca)Filharmonia Podkarpacka, (prapremiera)

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama