Reklama

Pierwsze w Polsce widowisko multimedialne bazujące na kulturze orientu obejrzymy w sobotę (27 czerwca) o godz. 20:00 w Filharmonii Podkarpackiej w ramach Europejskiego Stadionu Kultury.

Pomysłodawcą, reżyserem i autorem muzyki jest Mikołaj Blajda, którego orientalnie fascynacje były już z sukcesem prezentowane w ramach dwóch autorskich projektów: “Orient Express Orchestra” i “21 pieśni miłosnych” m.in. w ramach krakowskiego festiwalu Rozstaje.

Ruch, kolor, światło, muzyka pełna tanecznych rytmów, zmysłowy taniec, kostiumy (z wykorzystaniem techniki bodypainting) oraz barwne wizualizacje – wszystko to ma wprowadzić widza w niezwykły klimat odległych, orientalnych krain. Libretto Szeherezady jest powiązane z „Baśniami z tysiąca i jednej nocy”.

Historia córki Wezyra staje się pretekstem do zaprezentowania wspaniałej kultury za pomocą najbardziej uniwersalnych środków – muzyki i tańca.

Widowisko jest połączeniem tradycji (użycie tradycyjnych udowych instrumentów, stylizowane stroje i scenografia) ze współczesnością (nowoczesne aranżacje utworów, multimedia, choreografia). Do projektu zostali zaproszeni znakomici instrumentaliści współpracujący na co dzień z najwybitniejszymi postaciami polskiej sceny muzycznej.

W rolę Szeherezady wcieli się pochodząca z Jemenu Rasm Al-Mashan. W projekcie weźmie udział Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej. Bardzo istotną częścią projektu jest jego oprawa plastyczna. Poszczególne historie zostaną przedstawione na ekranie za pomocą techniki malowania piaskiem.

Ciekawostką jest też rejestrowanie wizualizacji za pomocą dwumetrowej długości kalejdoskopu, który został skonstruowany specjalnie na potrzeby projektu. Dodatkowo, aby przenieść widza w świat orientu w jak najpełniejszym wymiarze, organizatorzy planują prócz wzroku i słuchu działać także na inne zmysły.

Scenografia/kostiumy: Joanna Jaśko, wizualizacje: Szymon Kamykowski, choreografia: Anna Karabela, Rasm Al-Mashan – wokal, Mateusz Szemraj – oud, Wojciech Lubertowicz – darabukka, bębny obręczowe, Rafał Stępień – piano, Łukasz Adamczyk – bas, Mirosław Hady – perkusja, Leszek Hefi Wiśniowski – flety/saksofon sopranowy, Szymon Kamykowski – saksofon tenorowy, Dominik Mietła – trąbka, Mikołaj Blajda – flugelhorn/dyrygent, grupa taneczna w składzie: Joanna Czarnecka, Agata Glenc, Anna Karabela, Marta Mietelska, Stanisław Iwanicki, Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej.

Kurator: Mikołaj Blajda

Sobota (27 czerwca)Filharmonia Podkarpacka, (prapremiera)

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: