– Szlachetna Paczka to mądra, dopasowana do potrzeb rodzin pomoc. W Rzeszowie do 30 października trwa rekrutacja wolontariuszy. Zostań Super W i pomóż!   

Szlachetna Paczka to ogólnopolski program, który wspiera rodziny znajdujące się trudnej sytuacji materialnej. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie „Wiosna”. Jej celem jest udzielenie pomocy konkretnym rodzinom poprzez przekazanie im rzeczy, których rzeczywiście potrzebują.

W Rzeszowie do 30 października trwa dodatkowa rekrutacja wolontariuszy, którzy mogą wesprzeć najuboższych.

– Szukamy osób, które ukończyły 18. rok życia. Nie stawiamy jakiś górnych ograniczeń wiekowych. Nasi najstarsi wolontariusze mają 60 lat – mówi Katarzyna Bejster, koordynator ds. promocji Akademii Przyszłości i Szlachetnej Paczki. – Ważne jest to, aby kandydat na wolontariusza chciał pomagać i był otwarty na kontakt z innymi ludźmi – dodaje.

Trzeba jednak pamiętać, że Szlachetna Paczka to taki Harvard wolontariatu, nie każdy może tu być, ale osoby, które poświęcają swój czas na pomoc innym, gwarantują, że jeśli się bardzo chce, to rekrutacja zakończy się pomyślnie.

– W Szlachetnej Paczce jestem od 5 lat. Kiedy tu przyszłam, byłam nieśmiała, a samo myślenie o wizycie u rodziny mnie paraliżowało. Teraz bez problemu mogę podejść do każdego i z nim porozmawiać  – opowiada Katarzyna.

– Jeśli tylko widzimy chęć do rozwoju, to dajemy takiej osobie szanse – dodaje.

Aby zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki należy się zarejestrować TUTAJ.

Wówczas taki kandydat otrzymuje e-maila z 30-minutowym szkoleniem e-learningowym, które składa się z filmu instruktażowego, tekstu i ćwiczeń. Następnie wypełnia on formularz, w którym podaje dane typu: imię, nazwisko, doświadczenie zawodowe, wiek oraz odpowiada a pytania otwarte.

Co jest zadaniem wolontariuszy?

Kolejny etap to rozmowa z liderem, która trwa około godziny i wówczas obie strony podejmują decyzję co do przyszłości kandydata.

Gdy taka osoba zostaje już wolontariuszem, to nim uda się na spotkanie z rodziną potrzebującą, przechodzi przez szereg szkoleń: trzy e-learningowe oraz jedno stacjonarne, które trwa 8 godzin.

– Szkolenie stacjonarne odbywa się w sobotę lub niedzielę, także spokojnie wolontariuszami mogą być też osoby pracujące. Szkolenie zazwyczaj rozpoczyna się o 8:00 lub 9:00 i odbywa się w Uniwersytecie Rzeszowskim – wyjaśnia koordynatorka.

Zadaniem wolontariuszy Szlachetnej Paczki jest przede wszystkim pośredniczenie między ubogą rodziną a darczyńcą. Taka osoba pod swoją opiekę dostaje jedną, maksymalnie trzy rodziny. W pierwszym etapie przychodzi do nich na rozmowę, która trwa około godziny i wypytuje o ich potrzeby.

Kolejnym krokiem jest kwalifikacja do projektu. Gdy etap ten zostaje zakończony pomyślnie, taka rodzina trafia do „bazy rodzin”, gdzie opisane zostaje, ilu liczy członków, w jakim są oni wieku oraz ich potrzeby. Darczyńca może sobie w takiej bazie wybrać rodzinę, dla której chce przygotować paczkę.

– Idea jest taka, żeby jedna osoba została koordynatorem przygotowań takiej paczki. Ona, gdy wyraża taką chęć pomocy,  zbiera grupę osób np. z pracy, sąsiadów, rodzinę, którzy pomogą stworzyć odpowiednią paczkę – wyjaśnia Katarzyna Bejster.

Pomogą 300 rodzinom

W tym roku baza zostanie otwarta 19 listopada. W Rzeszowie będzie towarzyszył temu przemarsz. Rozpocznie się on około godz. 11:00 przy fontannie multimedialnej (al. Lubomirskich) i zakończy na rzeszowskim Rynku.

– Szlachetna Paczka to mądra, dopasowana do potrzeb rodzin pomoc – podkreśla koordynatorka rzeszowskiej akcji. Taki wolontariusz pośrednicząc między rodziną a darczyńcą jest w stanie dokładnie wskazać np. o jakiej bluzeczce marzy 5-letnia dziewczynka.

W Rzeszowie docelowo ma być aż 100  wolontariuszy, którzy pomogą 300 rodzinom. Finał Szlachetnej paczki odbędzie 10-11 grudnia br.

Akcji patronuje Rzeszów News.

JOANNA GOŚCIŃSKA

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama