Historyczny moment! Rzeszowski Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków będzie miał siedzibę na ulicy 3 Maja 16. Odbywać się tam będą także wystawy. Rzeszów News objął patronat nad nowym kulturalnym miejscem na mapie stolicy Podkarpacia.

[Not a valid template]

 

W czwartek (30 lipca) 34-letni Piotr Woroniec, prezes rzeszowskiego Okręgu ZPAP, który jest także fotoreporterem Rzeszów News, podpisał umowę z Urzędem Miasta w Rzeszowie na wynajem 90-metrowego lokalu, w którym będzie się mieściła siedziba Związku.

Związek Polskich Artystów Plastyków jest najstarszym i najliczniejszym stowarzyszeniem w Europie zrzeszającym profesjonalnych twórców sztuk wizualnych. Powstał w 1911 r., rzeszowski oddział dwa lata po drugiej wojnie światowej – w 1947 r.

ZPAP w Rzeszowie, który jest terytorialnie wydzieloną jednostką organizacyjną Związku Polskich Artystów Plastyków, przez lata miał swoje biuro w Biurze Wystaw Artystycznych, ale nieliczni o tym wiedzieli.

Ulica 3 Maja ożyje

Teraz to się zmieni. Rzeszowski Okręg ZPAP będzie w reprezentacyjnym miejscu Rzeszowa – przy deptaku, tuż obok apteki na rogu ul. 3 Maja i Jagiellońskiej.

– To historyczne wydarzenie historyczne dla Związku. W końcu będziemy mieli miejsce, gdzie będziemy mogli się pokazać. Ta część ulicy 3 Maja też ożyje. Nie będą tylko banki, sklepy, restauracje – mówi Piotr Woroniec.

ZPAP w Rzeszowie zrzesza ok. 80 osób. Oprócz siedziby Związku, w nowym miejscu będzie działała także galeria. Jej regulamin zostanie przygotowany jeszcze w tym tygodniu. W galerii prezentować będą prace członkowie ZPAP-u. Ale żeby nie zamykać się tylko w swoim środowisku, Związek chce, aby galeria była jak najszerzej dostępna dla mieszkańców Rzeszowa.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Chcemy, żeby to miejsce „żyło”. Aby mieszkańcy, spacerując ul. 3 Maja, nie widzieli tylko galerii, w której widzą obrazy, ale także zobaczyli działania artystyczne, np. odbijanie grafik, aby ludzie mogli przyjść zobaczyć, jak powstaje matryca, jak się robi odbitkę. Myślimy o stworzeniu otwartej pracowni grafiki warsztatowej.

– Tak się dzieje na całym świecie. Chcemy organizować warsztaty, spotkania z teoretykami sztuki, panele dyskusyjne. Planujemy raz w roku imprezę międzynarodową z konkursem. Nawiązaliśmy współpracę z Muzeum Idei z Ukrainy. Nie wykluczamy współpracy z innymi okręgami związkowymi z terenu Polski – twierdzi Piotr Woroniec.

Miasto było przychylne

Pomysł prowadzenia galerii spodobał się władzom Rzeszowa, które zgodziły się lokal wynająć dla ZPAP. – Od początku były przychylne dla naszej inicjatywy – podkreślają przedstawiciele Związku.

Otwarcie galerii planowane jest na połowę sierpnia. Towarzyszyć jej będzie wystawa członków zarządu rzeszowskiego Okręgu ZPAP: Marka Olszyńskiego, Magdy Uchman, Justyny Błońskiej, Kamili Bednarskiej, Piotra Rędziniaka, Piotr Worońca i Barbary Porczyńskiej.

Galeria ZPAP będzie czynna od wtorku do niedzieli. Godziny nie są jeszcze ustalone. Na pewno co najmniej do godz. 18:00. W galerii będzie można także kupować prace artystów. Pieniądze przeznaczane będą na działalność statutową ZPAP.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama