– Cieszymy się, że będziemy mogli inwestować w Rzeszowie. Nasz bardzo szybki internet będzie mógł dobrze służyć całej rzeszowskiej społeczności – mówił w poniedziałek w Rzeszowie Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska. Operator zainwestuje w Rzeszowie około 20 mln zł.

[Not a valid template]

 

W poniedziałek w ratuszu władze miasta podpisały z Orange porozumienie w sprawie światłowodów, czyli dostawy bardzo szybkiego internetu. Porozumienie dotyczy także budowy infrastruktury telekomunikacyjnej, która ma znacznie poprawić przesyłanie danych w mieście.

– Chcemy pomóc w tym zadaniu firmie Orange, po to, aby nasi mieszkańcy mieli dostęp do najnowocześniejszej technologii informatycznych – mówił Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa, który w imieniu miasta podpisał porozumienie z Orange.

Gdzie szybki internet?

Porozumienie zakłada, że do końca br. 22 tys. gospodarstw domowych znajdzie się w zasięgu rozbudowanej sieci. Bardzo szybkim internetem będą mogli się cieszyć mieszkańcy osiedli: Nowe Miasto, Cegielniana, Kmity, Krakowska Południe, Dąbrowskiego i Piastów.

Orange do 2018 roku planuje objąć siecią światłowodową nawet 60 proc. rzeszowskich gospodarstw domowych.

– Cieszymy się, że będziemy mogli inwestować w Rzeszowie, mieście, które bardzo dynamicznie się rozwija oraz przyjeżdża do niego mnóstwo studentów. Bardzo szybki internet będzie mógł im oraz całej rzeszowskiej społeczności dobrze służyć – mówił w Rzeszowie Jean-François Fallacher , prezes Orange Polska.

– Cieszymy się również, że możemy uczestniczyć w cyfrowym rozwoju miasta – dodawał.

To z inicjatywy Orange wyszła propozycja rozbudowa sieci światłowodowej w Rzeszowie. Znany operator telefonii komórkowej poniesie koszty związane z rozbudową infrastruktury.

– Rola miasta w tym zakresie będzie bardzo klasyczna. Naszym zadaniem będzie stworzenie odpowiednich warunków do realizacji zadania Orange – mówił Marek Ustrobiński.

Szybsze serfowanie 

Ratusz zobowiązał się, że będzie dbał o współpracę z inwestorami, ma  szeroko informować o nowej, atrakcyjnej i korzystnej usłudze poprzez rozmowy z właścicielami i zarządcami nieruchomości. Miejscy urzędnicy mają też pomagać Orange w szybkim załatwianiu spraw formalno-prawnych, m.in. odpowiednich zezwoleń.

– Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych również aktywnie włączy się we współpracę z firmą – zapowiedział wiceprezydent Ustrobiński.

Światłowód, który proponuje Orange, to przede wszystkim komfort dla użytkowników – dane są przesyłane z prędkością 600 Mb/sek., co się więże z szybszym otwieraniem stron internetowych oraz płynniejszym odtwarzaniem materiałów wideo.

– Trzeba pamiętać o tym, że coraz więcej mamy urządzeń, które podłączamy w naszych domach do internetu: teflony, laptopy, tablety, gry, telewizory – mówił Jean-François Fallacher.

– A dzieci są jedną z najbardziej wdzięcznych grup odbiorców, ponieważ one grają często w gry wideo. Dzięki światłowodom wszystko idzie dużo szybciej i łatwiej jest wygrać partie – dodawał z uśmiechem szef Orange Polska.

20 mln zł w trzy lata

Użytkownik korzystając z usługi Orange otrzymuje również dostęp do wszystkich programów telewizyjnych, z którymi firma ma podpisaną umowę, np. HBO czy NC+. Francuzi na przestrzeni trzech lat mają zainwestować w Rzeszowie nawet do 20 mln zł.

– Nie zatrzymamy się na tym, co obecnie planujemy, bo zdajemy sobie sprawę, że w Rzeszowie jest znacznie więcej gospodarstw. Będziemy chcieli to kontynuować w dalszych etapach. Jeśli pojawią się informacje od mieszkańców, że chcą, aby na ich osiedlach pojawiły się światłowody, uwzględnimy to w swoich planach inwestycyjnych – zapowiedziała Bożena Leśniewska, członek zarządu Orange ds. Sprzedaży i Komercyjnej Digitalizacji.

– Dla pojedynczych osób znacznie trudniej podłączyć infrastrukturę światłowodową, natomiast dla całych grup osiedli bloków, czy osiedli domów jednorodzinnych będzie to dużo prostsze, dlatego też korzystamy z pomocy miasta – dodała Leśniewska.

JOANNA GOŚCIŃSKA

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama