Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

W wieku 82 lat, w sobotę (27 sierpnia) zmarł Tadeusz Ferenc, były prezydent Rzeszowa.

Tadeusz Ferenc zdążył się pożegnać ze swoimi najbliższymi, zmarł w szpitalu wśród swoich najbliższych, po długiej chorobie. Na razie nie jest znana data uroczystości pogrzebowych. 

Tadeusz Ferenc przez ponad 18 lat był prezydentem Rzeszowa. Ze stanowiska zrezygnował 10 lutego 2021 roku, w dniu swoich 81. urodzin, na skutek powikłań po zachorowaniu na COVID-19. 

O śmierci Tadeusza Ferenca w niedzielę na Twitterze napisał Marcin Warchoł, poseł Solidarnej Polski i wiceminister sprawiedliwości, którego Ferenc poparł w ubiegłorocznych, przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa. 

„Wielki i wspaniały gospodarz Rzeszowa, serdeczny i życzliwy człowiek. Przez 18 lat sprawowania urzędu powiększył ponad dwukrotnie Rzeszów i uczynił z niego szybko rozwijające się nowoczesne miasto przyjazne mieszkańcom. Cześć Jego pamięci” – napisał.

 

Informacja o śmierci Tadeusza Ferenca w niedzielę rano dotarła do Urzędu Miasta Rzeszowa. – Żegnamy Go z głębokim żalem i smutkiem – poinformowała Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

– Rodzinie Zmarłego Prezydenta składamy najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia. Cześć Jego Pamięci! – dodała w komunikacie Kłeczek-Krawiec. 

„Prezydent Tadeusz Ferenc nauczył mnie czym jest bezgraniczna miłość do swojego miasta, a wiedział to najlepiej, bo poprowadził Rzeszów od małego prowincjonalnego miasteczka do prężnie rozwijającej się metropolii” – napisał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

„Łączę się w smutku z Rodziną i składam wyrazy głębokiego współczucia” – dodał. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

 

Kim był Tadeusz Ferenc?

Tadeusz Ferenc urodził się 10 lutego 1940 roku. Od 1956 do 1963 pracował jako robotnik w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Rzeszów”. Następnie, do 1972 był kierownikiem magazynu. W latach 1972–1981 był wicedyrektorem przedsiębiorstwa Transbud Rzeszów.

W 1975 r. ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od 1981 do 1984 r. był kierownikiem w przedsiębiorstwie Budimex. Następnie, do 1985 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora Rzeszowskich Zakładów Naprawy Samochodów.

W latach 1985-1991 Tadeusz Ferenc kierował Miejskimi Zakładami Budownictwa Mieszkaniowego. W 1993 r. został prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowe Miasto”.
W 1994 i 1998 r. był radnym Rady Miasta Rzeszowa.

W latach 2001-2002 Ferenc był posłem z ramienia SLD-UP. Po raz pierwszy prezydentem Rzeszowa został w 2002 roku. Zwyciężając w kolejnych wyborach, kierował miastem do 10 lutego 2021 roku.

Tadeusz Ferenc wielokrotnie był odznaczany za zasługi, m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski,  Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2017 roku Tadeusz Ferenc otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej, a w styczniu 2022 roku tytuł honorowego obywatela Rzeszowa. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama