Reklama

Pomimo zniesienia obowiązku szkolnego dla 6-latków, Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, zachęca rodziców, by swoje dzieci posłali do pierwszych klas szkół podstawowych.

Obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków został zniesiony przez Sejm pod koniec ub. r. Posłowie PiS przegłosowali projekt ustawy o systemie oświaty. Na jego mocy, został przywrócony obowiązek szkolny dla 7-latków.

Zgodnie z uchwalonymi przepisami, rodzice będą mogli posłać 6-letnie dzieci do szkoły, ale te muszą spędzić wcześniej rok w przedszkolu.

Możecie się obawiać…

Urząd Miasta w Rzeszowie rozpoczął akcję zachęcającą rodziców do tego, by wysyłali swoje 6-letnie dzieci do pierwszych klas szkół podstawowych. W liście do rodziców Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, przyznaje, że u rodziców „mogą pojawić się pewne wątpliwości czy niepokoje”.

„Możecie mieć trudność w ocenie, czy dziecko dojrzało do obowiązków szkolnych oraz czy jego rozwój umożliwia mu dobry start w szkole. Możecie się obawiać, czy szkoła zapewni bezpieczeństwo Waszym dzieciom, czy zdołają odnieść sukces, czy nauka da im radość?” – czytamy w liście Tadeusza Ferenca.

Ale prezydent uważa, że warto posłać 6-latki do szkół, bo „zmienia się świat, zmieniła się też szkoła”.

„Dzisiejsze rzeszowskie szkoły to dobrze wyposażone placówki, a pracujący w nich nauczyciele i inni specjaliści to doskonale przygotowani fachowcy, którzy dokładają wielu starań, by podnosić i rozwijać własne kompetencje oraz umiejętności pedagogiczne” – twierdzi Tadeusz Ferenc.

Spotkania z fachowcami

Władze miasta podkreślają, że przy rzeszowskich podstawówkach w ostatnich latach wybudowano 19 placów zabaw tzw. „Radosnej szkoły”, a wszystkie pracownie edukacji wczesnoszkolnej wyposażono w atrakcyjne pomoce dydaktyczne, multimedia i zabawki.

Tadeusz Ferenc w liście do rodziców przekonuje, że w szkołach przeprowadzono wiele remontów sal lekcyjnych, łazienek i szatni, adaptowano dodatkowe pomieszczenia na zorganizowanie świetlic. Na modernizację szkół miasto przeznaczyło kilka milionów złotych, a już w 2014 r. placówki w pełni były przygotowane na przyjęcie 6-latków.

Prezydent Rzeszowa zapewnia także rodziców, że nauczyciele zostali odpowiednio przygotowani do edukacji wczesnoszkolnej. Kolejnym krokiem, który ma rodziców zachęcić do posłania 6-latków do szkół jest utworzenie w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 przy al. Rejtana Punktu Konsultacyjnego dla Rodziców Sześciolatków.

Punkt zacznie działać od początku lutego br. – od poniedziałku do piątku od 8:00 do 15:00. Informację można uzyskać także telefonicznie, pod numerem tel.  17 748 39 00. Pod tym numerem można również zapisać się na spotkanie konsultacyjne z psychologiem, pedagogiem lub logopedą.

Podczas ferii zimowych rodzice będą mogli wziąć udział w organizowanych w przedszkolach i szkołach podstawowych spotkaniach ze specjalistami Poradni. Poniżej harmonogram spotkań.

Oprócz spotkań, 5 marca od godz. 9:00 do 12:00 we wszystkich rzeszowskich szkołach podstawowych odbędzie się Dzień Otwarty. „Warto zobaczyć sale lekcyjne, świetlice, stołówki, korytarze, szatnie i place zabaw. Jestem pewien, że zdobyta w ten sposób wiedza rozwieje Państwa wątpliwości i pomoże w podjęciu decyzji” – uważa Tadeusz Ferenc.

W szkole jest czas na zabawę

Prezydent Rzeszowa przekonuje, że rzeszowskie podstawówki „to dobre, bezpieczne i odpowiednie miejsce” dla 6-latków.

„Nauka w szkole to nie odbieranie bądź skracanie dziecku dzieciństwa, ale dawanie – przede wszystkim wielu okazji poznawania świata, rozwijania talentów i pasji, bo Rzeszów to miasto ludzi młodych, „miasto uczące się”, otwarte na nowe pomysły, wielkie plany i marzenia” – napisał w liście do rodziców prezydent Ferenc.

I jego zdaniem dziecko w pierwszej klasie „przeżyje coś ekscytującego, a pokonywanie napotykanych przeszkód stanie się drogą budowania pozytywnej samooceny i wiary we własne siły”.

Ratusz wylicza również korzyści z wysłania 6-latka dla szkoły: dziecko znacząco się usamodzielnia, uczy się współpracy z innymi i w grupie, nawiązuje nowe przyjaźnie, szybko uczy się nowych umiejętności, rozumie zasady społeczne i przestrzega reguł.

Ponadto w szkole, w której uczą się dużo starsze dzieci w naturalny sposób sprzyja to budowaniu autorytetów, dziecko szybciej się rozwija, a jego szanse na sukces w przyszłości się zwiększają.

„To nieprawda, że w szkole będzie się już tylko uczyć i przestanie się bawić – w szkole także jest czas na zabawę!” – podkreśla ratusz.

Harmonogram spotkań rodziców z pracownikami Poradni

– 2 lutego, godz. 17:00, SP nr 25 przy ul. Starzyńskiego 17 – przedszkola nr 28, 37 i 36

– 8 lutego, godz. 17:00, Przedszkole nr 24 przy ul. Krajobrazowej 7 – przedszkola nr 33, 3 i 24

– 9 lutego, godz. 16:00, Przedszkole nr 38 przy al. Rejtana 28 – przedszkole nr 38

– 12 lutego, godz. 17:00, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 przy ul. Pelczara 3 – przedszkole nr 35, 24

– 17 lutego, godz. 17:00, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 przy ul. Krzyżanowskiego 24 – przedszkola nr 19 i 21

– 23 lutego, godz. 15:30, Przedszkole 40 przy ul. Rataja 14 –  przedszkole nr 40

– 25 lutego, godz. 15:30, Przedszkole nr 12 przy Rudnickiego – przedszkola nr 12, 18, 20

(mak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

  1. Rzeczywiście pierwsze klasy bardzo się zmieniły są kolorowe dywaniki, wyposażone sale, łatwe podręczniki, ale nikt nie pomyślał o dzieciach które poszły do szkoły jako 6 latki co się z nimi dzieje w klasie 4, 5 i 6! Córka poszła do szkoły jako 6 latka pierwsze 3 lata poszły jej bardzo dobrze problem zaczął się w klasie 4 dodatkowe przedmioty, różne sale itp. Córka wyraźnie nie dawała sobie rady tak samo jak inne dzieci które poszły do szkoły rok wcześniej, odstawała ocenami, nie potrafiła się skupić na lekcjach gdy było dużo lekcji w jeden dzień. żałuje że poszła do szkoły jako 6 latka dopiero teraz w 6 klasie „dorosła ” do reszty rówieśników ale tego czasu nikt jej nie wróci.

Comments are closed.