Pomimo zniesienia obowiązku szkolnego dla 6-latków, Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, zachęca rodziców, by swoje dzieci posłali do pierwszych klas szkół podstawowych.

Obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków został zniesiony przez Sejm pod koniec ub. r. Posłowie PiS przegłosowali projekt ustawy o systemie oświaty. Na jego mocy, został przywrócony obowiązek szkolny dla 7-latków.

Zgodnie z uchwalonymi przepisami, rodzice będą mogli posłać 6-letnie dzieci do szkoły, ale te muszą spędzić wcześniej rok w przedszkolu.

Możecie się obawiać…

Urząd Miasta w Rzeszowie rozpoczął akcję zachęcającą rodziców do tego, by wysyłali swoje 6-letnie dzieci do pierwszych klas szkół podstawowych. W liście do rodziców Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, przyznaje, że u rodziców „mogą pojawić się pewne wątpliwości czy niepokoje”.

„Możecie mieć trudność w ocenie, czy dziecko dojrzało do obowiązków szkolnych oraz czy jego rozwój umożliwia mu dobry start w szkole. Możecie się obawiać, czy szkoła zapewni bezpieczeństwo Waszym dzieciom, czy zdołają odnieść sukces, czy nauka da im radość?” – czytamy w liście Tadeusza Ferenca.

Ale prezydent uważa, że warto posłać 6-latki do szkół, bo „zmienia się świat, zmieniła się też szkoła”.

„Dzisiejsze rzeszowskie szkoły to dobrze wyposażone placówki, a pracujący w nich nauczyciele i inni specjaliści to doskonale przygotowani fachowcy, którzy dokładają wielu starań, by podnosić i rozwijać własne kompetencje oraz umiejętności pedagogiczne” – twierdzi Tadeusz Ferenc.

Spotkania z fachowcami

Władze miasta podkreślają, że przy rzeszowskich podstawówkach w ostatnich latach wybudowano 19 placów zabaw tzw. „Radosnej szkoły”, a wszystkie pracownie edukacji wczesnoszkolnej wyposażono w atrakcyjne pomoce dydaktyczne, multimedia i zabawki.

Tadeusz Ferenc w liście do rodziców przekonuje, że w szkołach przeprowadzono wiele remontów sal lekcyjnych, łazienek i szatni, adaptowano dodatkowe pomieszczenia na zorganizowanie świetlic. Na modernizację szkół miasto przeznaczyło kilka milionów złotych, a już w 2014 r. placówki w pełni były przygotowane na przyjęcie 6-latków.

Prezydent Rzeszowa zapewnia także rodziców, że nauczyciele zostali odpowiednio przygotowani do edukacji wczesnoszkolnej. Kolejnym krokiem, który ma rodziców zachęcić do posłania 6-latków do szkół jest utworzenie w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 przy al. Rejtana Punktu Konsultacyjnego dla Rodziców Sześciolatków.

Punkt zacznie działać od początku lutego br. – od poniedziałku do piątku od 8:00 do 15:00. Informację można uzyskać także telefonicznie, pod numerem tel.  17 748 39 00. Pod tym numerem można również zapisać się na spotkanie konsultacyjne z psychologiem, pedagogiem lub logopedą.

Podczas ferii zimowych rodzice będą mogli wziąć udział w organizowanych w przedszkolach i szkołach podstawowych spotkaniach ze specjalistami Poradni. Poniżej harmonogram spotkań.

Oprócz spotkań, 5 marca od godz. 9:00 do 12:00 we wszystkich rzeszowskich szkołach podstawowych odbędzie się Dzień Otwarty. „Warto zobaczyć sale lekcyjne, świetlice, stołówki, korytarze, szatnie i place zabaw. Jestem pewien, że zdobyta w ten sposób wiedza rozwieje Państwa wątpliwości i pomoże w podjęciu decyzji” – uważa Tadeusz Ferenc.

W szkole jest czas na zabawę

Prezydent Rzeszowa przekonuje, że rzeszowskie podstawówki „to dobre, bezpieczne i odpowiednie miejsce” dla 6-latków.

„Nauka w szkole to nie odbieranie bądź skracanie dziecku dzieciństwa, ale dawanie – przede wszystkim wielu okazji poznawania świata, rozwijania talentów i pasji, bo Rzeszów to miasto ludzi młodych, „miasto uczące się”, otwarte na nowe pomysły, wielkie plany i marzenia” – napisał w liście do rodziców prezydent Ferenc.

I jego zdaniem dziecko w pierwszej klasie „przeżyje coś ekscytującego, a pokonywanie napotykanych przeszkód stanie się drogą budowania pozytywnej samooceny i wiary we własne siły”.

Ratusz wylicza również korzyści z wysłania 6-latka dla szkoły: dziecko znacząco się usamodzielnia, uczy się współpracy z innymi i w grupie, nawiązuje nowe przyjaźnie, szybko uczy się nowych umiejętności, rozumie zasady społeczne i przestrzega reguł.

Ponadto w szkole, w której uczą się dużo starsze dzieci w naturalny sposób sprzyja to budowaniu autorytetów, dziecko szybciej się rozwija, a jego szanse na sukces w przyszłości się zwiększają.

„To nieprawda, że w szkole będzie się już tylko uczyć i przestanie się bawić – w szkole także jest czas na zabawę!” – podkreśla ratusz.

Harmonogram spotkań rodziców z pracownikami Poradni

– 2 lutego, godz. 17:00, SP nr 25 przy ul. Starzyńskiego 17 – przedszkola nr 28, 37 i 36

– 8 lutego, godz. 17:00, Przedszkole nr 24 przy ul. Krajobrazowej 7 – przedszkola nr 33, 3 i 24

– 9 lutego, godz. 16:00, Przedszkole nr 38 przy al. Rejtana 28 – przedszkole nr 38

– 12 lutego, godz. 17:00, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 przy ul. Pelczara 3 – przedszkole nr 35, 24

– 17 lutego, godz. 17:00, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 przy ul. Krzyżanowskiego 24 – przedszkola nr 19 i 21

– 23 lutego, godz. 15:30, Przedszkole 40 przy ul. Rataja 14 –  przedszkole nr 40

– 25 lutego, godz. 15:30, Przedszkole nr 12 przy Rudnickiego – przedszkola nr 12, 18, 20

(mak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama