Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Tadeusz Ferenc

Koniec ery Tadeusza Ferenca! W środę poinformował on o tym, że rezygnuje ze stanowiska prezydenta Rzeszowa.

Tadeusz Ferenc o swojej decyzji poinformował po godz. 11:00. Drżącym głosem potwierdził, że po 18 latach odchodzi z ratusza. Tadeusz Ferenc zrobił to w swoje 81. urodziny. – Coś się zaczęło, coś się kończy – mówił Ferenc. 

Ferenc: to niełatwa decyzja 

Wcześniej odczytał oświadczenie skierowane do mieszkańców Rzeszowa. Tadeusz Ferenc podkreślił, że to dzięki nim przez ponad 18 lat rządził miastem. – Był to dla mnie wspaniały czas. To, co udało się zrobić, jak przez ten czas zmieniało się miasto, to przede wszystkim Państwa zasługa – mówił prezydent.  

– Bez Państwa zaangażowania, pomysłów, dbałości o miasto niewiele udałoby się osiągnąć – zaznaczył Ferenc. Dodał, że Rzeszów jest „bogaty w mądrość jego mieszkańców”. – Przyszedł moment, że podjąłem niełatwą decyzję o rezygnacji z pełnionej funkcji – kontynuował Tadeusz Ferenc. 

Stwierdził, że bycie prezydentem Rzeszowa było dla niego „olbrzymim zaszczytem i wielkim honorem”. Mieszkańcom podziękował za zaufanie, a współpracownikom za to, że razem z nim przez te wszystkie lata pracowali na rzecz miasta. 

– Jestem przekonany, że moim ukochanym miastem będą kierować ludzie mądrzy, uczciwi i otwarci na problemy mieszkańców – powiedział Tadeusz Ferenc. 

Postawił na Marcina Warchoła 

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Odchodzącemu prezydentowi towarzyszył Marcin Warchoł, rzeszowski poseł PiS i wiceminister sprawiedliwości. Ferenc udzielił mu poparcia w przedterminowych wyborach. Sam Warchoł potwierdził, że rezygnuje z polityki warszawskiej, odchodzi z Solidarnej Polski.

– Będę kandydował w wyborach na prezydenta Rzeszowa jako kandydat obywatelski, bezpartyjny i apolityczny – ogłosił Marcin Warchoł.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Ferenc stwierdził, że Warchoł „gwarantuje dalszy rozwój” Rzeszowa, będzie zabiegał o pieniądze dla miasta oraz nowe inwestycje, a także przyłączał nowe miejscowości do Rzeszowa. Ferenc nazwał Warchoła „osobą niezwykle aktywną, szukającą tematów”.  

– Bardzo mi zależy, aby pan został prezydentem i ciągnął Rzeszów dalej do przodu – zwrócił się do Marcina Warchoła Tadeusz Ferenc. 

Tadeusz Ferenc zrezygnował z funkcji prezydenta Rzeszowa z uwagi na pogarszające się jego zdrowie. W ostatnich tygodniach dwukrotnie był w szpitalu, gdy zachorował na COVID-19.

Jakie są dalsze kroki? 

Teraz Tadeusz Ferenc musi złożyć pisemną rezygnacje z funkcji prezydenta do komisarza wyborczego. Wówczas komisarz w ciągu dwóch tygodni ma rozpatrzeć rezygnację. Następnie wydaje on postanowienie o wygaszeniu mandatu prezydenta Rzeszowa.

– To postanowienie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie przez premiera osoby pełniącej obowiązki prezydenta Rzeszowa na wniosek wojewody – wyjaśnia Michał Mielniczuk, rzecznik wojewody podkarpackiego. 

Komisarz będzie miał 90 dni na ogłoszenie daty przedterminowych wyborów. Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa, poinformował nas, że jeszcze w środę pismo Tadeusza Ferenca o rezygnacji ze stanowiska trafi do komisarza wyborczego.

– Zastępcy prezydenta funkcję stracą, gdy postanowienie o wygaszeniu mandatu prezydenta Rzeszowa zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym – mówi Chłodnicki. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama