Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Tadeusz Ferenc

W 20-osobowej grupie organizatorów Święta Wolności i Solidarności, które odbędzie się w dniach 1-11 czerwca w Gdańsku z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, znalazł się Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, kiedy jeszcze żył (został zamordowany 13 stycznia br.), planował w sposób szczególny świętowanie 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów. Paweł Adamowicz w ten sposób chciał uhonorować efekty obrad okrągłego stołu, które zainicjowały zmiany ustrojowe w Polsce: wybory 4 czerwca 1989, a następnie odrodzenie samorządu terytorialnego.

Aleksandra Dulkiewicz, obecna komisarz Gdańska, kontynuując misję swojego poprzednika, w miniony piątek (15 stycznia) w Pałacu Nauki i Kultury w Warszawie ogłosiła, że w dniach 1-11 czerwca w Gdańsku odbędzie się Święto Wolności i Solidarności.

W tym czasie w sposób szczególny ma być akcentowany dzień 4 czerwca. Tysiące przedstawicieli gmin z całej Polski uczczą 30-lecie okrągłego stołu w Gdańsku i oddadzą hołd Pawłowi Adamowiczowi. Tego dnia, w południe, w miastach całej Polski zostanie odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego. Samorządowcy podpiszą wspólnie Deklarację Wolności i Solidarności.

W piątek został także ogłoszony komitet organizacyjny Święta Wolności i Solidarności. W 20-osobowej grupie znaleźli się m.in. prezydenci Gdyni, Łodzi, Warszawy, Wrocławia, Szczecina, Poznania, Bydgoszczy, Białegostoku, a także Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

– Myślę, że pan prezydent Adamowicz chyba nawet nie spodziewał się, że odzew będzie aż tak pozytywny – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. 

Zdjęcie: Urząd Miasta w Gdańsku

4 czerwca samorządowcy spotkają się w Gdańsku i będą się zastanowić nad wyzwaniami dzisiejszej Polski, dzisiejszymi wyzwaniami dla samorządów, od najmniejszych gmin do największych. To będzie „nowy okrągły stół”, który stanie wokół Pomnika Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności. To będzie główne miejsce samorządowych obrad.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Oprócz tego, w różnych punktach Gdańska będą ustawione tzw. podstoliki tematyczne, zorganizowane na wzór tych z 1989 roku. Drugi filar tych obchodów to odwołanie się do Komitetów Obywatelskich. Powstałe 30 lat temu spowodowały obywatelskie odrodzenie Polski, poprzez różne organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia

– To jest dzisiaj, poza samorządami, sól naszej ziemi – uważa Aleksandra Dulkiewicz. 

Charakter święta ma być ponad podziałami. Organizatorzy zapowiadają, że do komitetu honorowego Święta Wolności i Solidarności będą zaproszeni „wszyscy żyjący uczestnicy obrad okrągłego stołu, bez względu na to, kogo reprezentowali wówczas i po której stronie barykady są dzisiaj”. Zaproszenia trafią m.in. do Jarosława Kaczyńskiego, Krystyny Pawłowicz, Adama Michnika, Aleksandra Halla, czy Władysława Frasyniuka.

Na Święcie Wolności i Solidarności nie zabraknie Lecha Wałęsy, który 30 lat temu stanął na czele opozycji.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama