Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Tadeusz Ferenc
Reklama

W 20-osobowej grupie organizatorów Święta Wolności i Solidarności, które odbędzie się w dniach 1-11 czerwca w Gdańsku z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, znalazł się Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, kiedy jeszcze żył (został zamordowany 13 stycznia br.), planował w sposób szczególny świętowanie 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów. Paweł Adamowicz w ten sposób chciał uhonorować efekty obrad okrągłego stołu, które zainicjowały zmiany ustrojowe w Polsce: wybory 4 czerwca 1989, a następnie odrodzenie samorządu terytorialnego.

Aleksandra Dulkiewicz, obecna komisarz Gdańska, kontynuując misję swojego poprzednika, w miniony piątek (15 stycznia) w Pałacu Nauki i Kultury w Warszawie ogłosiła, że w dniach 1-11 czerwca w Gdańsku odbędzie się Święto Wolności i Solidarności.

W tym czasie w sposób szczególny ma być akcentowany dzień 4 czerwca. Tysiące przedstawicieli gmin z całej Polski uczczą 30-lecie okrągłego stołu w Gdańsku i oddadzą hołd Pawłowi Adamowiczowi. Tego dnia, w południe, w miastach całej Polski zostanie odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego. Samorządowcy podpiszą wspólnie Deklarację Wolności i Solidarności.

W piątek został także ogłoszony komitet organizacyjny Święta Wolności i Solidarności. W 20-osobowej grupie znaleźli się m.in. prezydenci Gdyni, Łodzi, Warszawy, Wrocławia, Szczecina, Poznania, Bydgoszczy, Białegostoku, a także Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

– Myślę, że pan prezydent Adamowicz chyba nawet nie spodziewał się, że odzew będzie aż tak pozytywny – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. 

Zdjęcie: Urząd Miasta w Gdańsku

4 czerwca samorządowcy spotkają się w Gdańsku i będą się zastanowić nad wyzwaniami dzisiejszej Polski, dzisiejszymi wyzwaniami dla samorządów, od najmniejszych gmin do największych. To będzie “nowy okrągły stół”, który stanie wokół Pomnika Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności. To będzie główne miejsce samorządowych obrad.

Oprócz tego, w różnych punktach Gdańska będą ustawione tzw. podstoliki tematyczne, zorganizowane na wzór tych z 1989 roku. Drugi filar tych obchodów to odwołanie się do Komitetów Obywatelskich. Powstałe 30 lat temu spowodowały obywatelskie odrodzenie Polski, poprzez różne organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia

– To jest dzisiaj, poza samorządami, sól naszej ziemi – uważa Aleksandra Dulkiewicz. 

Charakter święta ma być ponad podziałami. Organizatorzy zapowiadają, że do komitetu honorowego Święta Wolności i Solidarności będą zaproszeni „wszyscy żyjący uczestnicy obrad okrągłego stołu, bez względu na to, kogo reprezentowali wówczas i po której stronie barykady są dzisiaj”. Zaproszenia trafią m.in. do Jarosława Kaczyńskiego, Krystyny Pawłowicz, Adama Michnika, Aleksandra Halla, czy Władysława Frasyniuka.

Na Święcie Wolności i Solidarności nie zabraknie Lecha Wałęsy, który 30 lat temu stanął na czele opozycji.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

19 KOMENTARZE

 1. Liberałowie wyssani z koziej pały. Ty na oczy nie widziałeś prawdziwego liberała. Ktoś cię oszukał bu, ha, ha. Toż to socjaliści czyli lewicowe pierdu pierdu.

 2. Co łączy ,,układ rzeszowski,, z ,,układem gdańskim,, czy tylko sprawy polityczne czy biznesowe polegające na przejmowanie spółek,majątku Skarbu Państwa dla kolegów z uczelni.Co organizował założyciel KLD,póżniej założyciel struktur PO,historyk z gdańskiej uczelni w Rzeszowie wiosną 2002 r.Dlaczego od tego czasu omija lukiem nie tylko Rzeszów ale całe Podkarpacie.

 3. Do czego to doszło normalne poplątanie z pomieszaniem :
  Białe jest czarne a Czarne biale normalne wariactwo –
  jebla już normalny człowiek we łbie dostaje od tego mydlenia i bicia piany przez 30 lat.

  A czy Oni tam w czasie tego świętowania to na plaży
  ( no bo ciepło jest) to se bedą na styropianach leżakować i wspominać co i jak było ?

 4. Może już niedługo powstanie ,, Ruch 5 gwiazd,, albo odrodzi się ,,Ruch gwiazdy pięcioramiennej,,. To bezczelna profanacja ,,ruchu społecznego,, z lat 80 bo na czele staja stają członkowie PZPR, emerytowani utrwalacze władzy ludowej.Wielu działaczy partyjnych z PZPR nie ma szans na dobre miejsce do europarlamentu to wchodzą w sojusze z PO,PSL,SLD przykładem Cimoszewicz czy Czarzasty.

 5. Panie Ferenc czy masz pan choć odrobinę honoru? ! maja na święcie SLD a w czerwcu na święcie Solidarności. Jak się pan goli to patrzy pan w lustro?

 6. ,,Zle się w Polsce nadal dzieje, bo nadal na urzędzie komuniści i złodzieje,, Chcą liberałowie tworzyć nowy ,,układy przed wyborami,,nowy ,,okrągły stół.Teraz to już nawet niektórzy duchowni z przeszłościa z czasów PRL wchodzą w układy biznesowe.Co ciekawe prawie wszyscy dotychczasowi ministrowie sprawiedliwości byli z Podkarpacia niektórzy notowani w zbirach IPN.Chcą tworzyć nowy ,,Ruch 4 czerwca,, żeby nowy ruch Biedronia zatrzymać bo zniszczy liberałów.

 7. To tylko pokazuje, że 30 lat temu nastąpiła wyłącznie zmiana szyldu… Członek PZPR-u będzie organizował obchody Święta Wolności, a ludzie z Solidarności, którzy walczyli o wolną Polskę dziś są zapomniani…

 8. Przy tym “nowym okrągłym stole” sołtys don Tadeo reprezentował będzie PZPR.
  Wałęsa, Michnik i Frasyniuk reprezentować będą Solidarność.

  Jak widać jednak można “nazwać szambo perfumerią”.

 9. Przecież ta impreza to kpina z dokonań tych którzy wyzwolili kraj z komuny.
  Człowiek który nigdy nie wystąpił z PZPR na świętować Solidarność?
  Chyba że jest to święto solidarności z tymi którzy obalali rząd Jana Olszewskiego

 10. Gość z PZPR w komitecie wolności i Solidarności xD to tak jakby satanista w konfesjonale ludziom rozgrzeszenia udzielał xD

Comments are closed.