Rzeszowski Zamek otwiera swoje drzwi, raz w miesiącu – w wybrane poniedziałki zwiedzający będą mieć wyjątkową okazję, by zajrzeć za mury miejsca, które na co dzień jest zamknięte dla ruchu turystycznego.
Przewodnik PTTK zabierze uczestników w podróż przez burzliwe dzieje tej monumentalnej budowli.
Zamek z duszą i przeszłością
Rzeszowski Zamek to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Imponująca budowla, która od lat pełni funkcję Sądu Okręgowego, skrywa wiele tajemnic. Choć dla większości mieszkańców to tylko siedziba instytucji, jego mury mają do opowiedzenia znacznie więcej niż tylko prawnicze historie.
Dzięki inicjatywie PTTK, już wkrótce będzie można zajrzeć za zamknięte na co dzień bramy tej twierdzy. W wybrane poniedziałki organizowane będą spacery z przewodnikiem, który zabierze uczestników w podróż przez wieki.
Mroczna karta historii
Zamek to nie tylko architektoniczna perła – to także niemy świadek tragicznych wydarzeń. W czasach zaborów i okupacji pełnił funkcję więzienia. Przetrzymywano tu żołnierzy podziemia niepodległościowego, ofiary gestapo, a później – komunistycznych represji. Dziś te historie wracają dzięki pasji lokalnych przewodników i ich opowieściom.
Szczegóły
- Czas trwania: około 1,5 godziny
- Miejsce zbiórki: Plac Śreniawitów – przy bramie wejściowej do Sądu Okręgowego
- Godziny wejść: 15:00, 16:30, 17:45
- Terminy: 28 kwietnia, 5 maja, 2 czerwca
- Bilety: 30 zł

Historia
Zamek usytuowany został na południe od miasta, na terenie wsi Staroniwa, na końcu wydłużonego lessowego cypla otoczonego z trzech stron przeszkodami wodnymi: rzeką Wisłok oraz stawami lub bagnami.
Zamek jest jednym z najciekawszych zabytków miasta, łączącym historię z myślą konserwatorską przełomu XIX i XX wieku. Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie sięgają czasów prehistorycznych, a średniowieczna tradycja obronna może sięgać 1447 roku.
Budowę rezydencji rozpoczął Mikołaj Spytek Ligęza na początku XVII wieku, rozbudowując wcześniejszy dwór o czteroskrzydłową formę z murami bastionowymi. Zamek wielokrotnie przebudowywano: po wojnie północnej, podczas panowania Lubomirskich oraz w XVIII wieku, kiedy Tylman z Gameren zaprojektował nowe fortyfikacje i nadbudowę budynków.
W 1820 roku zamek sprzedano władzom austriackim, przekształcając go w sąd i więzienie. W XIX wieku, po pożarze, budowla uległa znacznym zniszczeniom. Prace konserwatorskie rozpoczęto w 1895 roku, a Zygmunt Hendel zaprojektował rekonstrukcję zamku, starając się zachować autentyczność zabytku, wprowadzając jednocześnie zmiany w strukturze budynku. Dziś zamek stanowi cenny element dziedzictwa historycznego Rzeszowa.
(oprac.MU)
Czytaj więcej:
![Marsz Równości w Rzeszowie. W sobotę duże utrudnienia w centrum miasta [TRASA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/marsz-rownosci-rzeszow-news-218x150.jpg)



![Zderzenie ciężarówki i dwóch osobówek. Droga była zablokowana przez ponad dwie godziny [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/strzegocice-kolizja-ciezarowka-dwa-samochody-osobowe-02-218x150.jpg)
![Kulisy nocnej obławy na uciekinierów. Obława w podczerwieni: sceny jak z Predatora [ZDJĘCIA] obława podkarpacie](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/zatrzymanie-uciekinierow-podkarpacie-218x150.png)
![Zderzenie dwóch samochodów na DK84 na Podkarpaciu. Są ranni [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/wypadek-stefkowa-osp-stefkowa0-218x150.jpg)

![Niepowetowane straty w skansenie. W nocy spłonął kościół pw. św. Mikołaja [ZDJĘCIA] pożar w skansenie sanok](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/pozar-skansenu-kosciola-sanok-03-218x150.jpeg)






![S19 Babica – Jawornik coraz bliżej. Podkarpacka estakada będzie najwyższa w Polsce [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/s19babica-jawornik-estakadaes26-fotgddkia5-218x150.jpg)



![218 km/h na Moście Mazowieckiego w Rzeszowie. Jest nagranie z bolidu Igora Polaka [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/igor-polak-formula4-218x150.jpg)










![Nowy samolot Politechniki Rzeszowskiej. Kosztował około 2 miliony złotych [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/nowy-samolot-politechnika-rzeszowska0-218x150.jpg)
![Nowa szkoła w Rzeszowie już gotowa. Co zyskają uczniowie z Matysówki? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/szkola-matysowka-rzeszow-nowa-3-218x150.jpg)

![Pierwsze takie muzeum na świecie. Podkarpacka perła turystyczna przejdzie wielką metamorfozę [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/muzeum-bobrka-modernizacja-218x150.jpg)








![Marsz Równości w Rzeszowie. W sobotę duże utrudnienia w centrum miasta [TRASA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/marsz-rownosci-rzeszow-news-100x70.jpg)


