Projektant rzeszowskiego aquaparku wybrany! Tak ma wyglądać! [VIDEO]

Miasto upubliczniło filmową wizualizację planowanego w Rzeszowie aquaparku. Na niespełna miesiąc przed wyborami samorządowymi. 

 

Wizualizacje: TKHolding

Park wodny ma powstać na Staromieściu – w rejonie ulic Warszawskiej i Welca, zajmie 6 ha. W piątek miasto wybrało projektanta aquaparku – renomowaną pracownię TKHolding, która projektowała parki wodne w Szczecinie, Rudzie Śląskiej, Tychach oraz w Niemczech. 

Na Staromieściu, gdzie ma powstać rzeszowski aquapark, miasto ma około 15-hektarowe działki, objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, dający „zielone światło” pod takie wodne inwestycje, ale nie tylko. Plan zezwala też na budowę lodowiska.

– Buty mi spadły – mówił w sobotę Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podczas konwencji programowej w Hotelu Prezydenckim. To właśnie tam po raz pierwszy pokazano filmową wizualizację aquaparku, którą stworzyła pracownia TKHolding. 

Dialog rozstrzygnięty 

Projektanta wybrano w drodze dialogu konkurencyjnego. Miasto negocjowało z trzema firmami. Miały one przygotować koncepcje inwestycji wraz ze szczegółowym opisem i przedstawienie jej komisji, która propozycje oceniała.

Kryteriów oceny było aż kilkanaście, m.in. wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, klarowność układu komunikacyjnego.

Projektanci bazowali też na oczekiwaniach mieszkańców, który od 9 marca do 31 marca 2023 wypełniali ankiety na temat swoich wyobrażeń aquaparku. Przysłali aż ponad 3000 swoich propozycji. 

Advertisement

– Duża część z nich będzie zrealizowana – zapewnia Dariusz Urbanik wiceprezydent Rzeszowa. Mieszkańcy chcą aquaparku ze strefą dla dzieci, z sauną, zjeżdżalnią, leżakami wodnymi z masażerami, leniwą rzeką z pontonami i plażą piaszczystą. 

Atrakcje dla każdego

Aquapark, zapowiada miasto, będzie jednym z najnowocześniejszych i najatrakcyjniejszych w tej części Europy. Najmłodsi będą mogli cieszyć się m.in. wewnętrznym basenem z plażą z piasku, licznymi zjeżdżalniami, w tym także pontonowymi, strefą zabaw.

Część dla najmłodszych będzie oddzielona od pozostałych stref. Będzie basen ze sztuczną falą, 25-metrowy basen z ruchomym dnem, grota tematyczna, leniwa rzeka wypływająca na zewnątrz, specjalna strefa dla dzieci z opiekunami.

Powstanie duża strefa saun, w której będą m.in. sauny ceremonialne. Część saun uzupełni zewnętrzną strefę basenową. Częścią aquaparku będzie Edukatorium – strefa dla dzieci i młodzieży, której motywem przewodnim będzie grywalizacja.

Aquapark w dużej części ma korzystać z odnawialnych źródeł energii. – Będzie też atrakcją dla każdego, także dla osób z niepełnosprawnościami – zapewniają miejscy urzędnicy. 

Umowa jeszcze w marcu

Umowa z projektantem ma być podpisana w najbliższy wtorek (12 marca). Pierwotnie miało się to stać na ubiegłorocznych wakacjach. Projekt, w oparciu o który rzeszowski park wodny będzie budowany, ma być gotowy w ciągu 18 miesięcy od daty podpisania umowy.

Umowa z TKHolding będzie opiewała na miliony złotych. Termin budowy aquaparku nie jest znany, podobnie jak i koszt inwestycji. Poprzednie szacunki mówiły, że na park wodny miasto będzie musiało wydać ok. 230 mln zł. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama