Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Część rzeszowskich taksówkarzy zdziwiona, że musi opłacać 200-złotowy abonament za korzystanie z parkingu Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. 

– 200 zł za zostawienie klienta i odjechanie, co zajmuje maksymalnie 5 minut. Inne miasta, np. Kraków, Warszawa są przystosowane na zostawianie klientów, lecz nie Rzeszów – twierdzi jeden z taksówkarzy (nazwisko do wiadomości redakcji). 

Postój taxi przy dworcu PKP od 1 marca znajduje się w wybudowanym za 66 mln zł parkingu podziemnym Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Jest w nim 15 miejsc dla taksówkarzy. Aby z miejsc korzystać, taksówkarze muszą płacić miesięcznie 200 zł. 

Ci twierdzą, że to zbyt wygórowana stawka, którą ustalił Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie. Wielu taksówkarzy, szczególnie ci jeżdżący „na aplikację”, w ogóle nie wjeżdża do parkingu. Pasażerów wysadzają z… nowego ronda przy Poczcie Polskiej. 

„Lewe” parkowanie

Parking RCK nie cieszy się jeszcze zbyt dużą popularnością wśród kierowców. W niecały tydzień po jego otwarciu, z parkingu skorzystało około 1500 aut.

ZTM zmaga się na dodatek z problemem nielegalnego parkowania, także przez taksówkarzy, którzy wjeżdżają na płytę parkingu, a ta jest zarezerwowana wyłącznie dla autobusów międzynarodowych i regionalnych. 

Advertisement

– Musimy jak najszybciej uzupełnić tę część RCK w „utrudniacze” nielegalnego parkowania – mówił nam niedawno Łukasz Dziągwa, wicedyrektor ZTM w Rzeszowie. ZTM rozważa  postawienie betonowych donic z zielenią, ławek czy U-kształtnych stojaków rowerowych.

ZTM: nie jest drogo 

ZTM jest zdziwiony skargami taksówkarzy na wysokość abonamentu za korzystanie z parkingu. – Zanim otworzyliśmy parking, prowadziliśmy rozmowy z taksówkarzami. Nigdy nie podnieśli, że abonament jest za wysoki – twierdzi Maciej Chłodnicki, rzecznik ZTM.

Zarząd Transportu Miejskiego uważa, że abonament dla taksówkarzy wcale nie jest wysoki. – Wyższe stawki płaciliby, gdyby korzystali z miejsc postojowych w płatnej strefie – słyszymy w ZTM. Jego przedstawicieli skargi dziwią jeszcze z innego powodu. 

– Od 1 kwietnia pierwsze 15 minut korzystania z parkingu będzie darmowe. Taksówkarzy to też dotyczy. Mogą przywieźć klienta, zostawić, odjechać i nic nie zapłacić – mówi Maciej Chłodnicki. – Abonament dotychczas wykupiło 17 taksówkarzy – dodaje. 

Do 31 marca obowiązuje promocja. Pierwsza godzina korzystania z parkingu RCK jest darmowa, za drugą trzeba zapłacić złotówkę. Taksówkarze nie mogą parkować na płycie, klientów mogą wysadzać i odbierać tylko pod ziemią, co nie wszystkim się podoba. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama