Fot. Bogdan Szczupaj / Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. Na zdjęciu ulica Wołyńska

Rada Miasta Rzeszowa dała „zielone światło” na utworzenie spółki „SIM KZN Ziemi Podkarpackiej”, która ma budować tanie mieszkania na osiedlu Kotuli.

Rada o powołaniu spółki miała zdecydować jeszcze na sierpniowej sesji, ale niespodziewanie ten temat został zdjęty z porządku obrad. Kontrowersyjna okazała się bowiem pierwotna nazwa spółki – SIM „Galicja”. 

Na taką nazwę nie chciał się zgodzić Krajowy Zasób Nieruchomości, który z miastem Rzeszów zamierza utworzyć spółkę mieszkaniową.

– Nawiązanie do historycznej nazwy kojarzącej się z okresem zaborów i utratą polskiej niepodległości budzi negatywne skojarzenia i nie może być przez nas zaakceptowana – mówiła nam miesiąc temu Joanna Kołakowska – Koroluk, rzecznik KZN.

Twierdziła, że nazwy spółki miasto z nimi nie skonsultowało. Ratusz w porozumieniu z KZN wymyślił nową nazwę, która nikogo już nie kłuje w oczy – „SIM KZN Ziemi Podkarpackiej”. We wtorek (27 września) miejscy radni wydali zgodę na powołanie spółki. 

– To otwiera drogę do podpisania stosownych dokumentów o zawiązaniu spółki – mówi Marzena Kłeczek – Krawiec, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Podobne uchwały muszą wcześniej też podjąć gminy, które zadeklarowały wejście do spółki razem z Rzeszowem. Na obecną chwilę to podleżajska gmina Kuryłówka, a także Nowa Dęba i Błażowa. Chętny był też Strzyżów, ale tam jednak nie widać dużego zapału. 

– Będziemy teraz analizować propozycję umowy z Krajowym Zasobem Nieruchomości – twierdzi Kłeczek – Krawiec. Na razie nie wiadomo, kiedy umowa będzie podpisana. Dużo zależy też od gmin, które chcą dołączyć do spółki.

W Rzeszowie mieszkania w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (rządowy program tanich mieszkań, który zastąpił nieudany program Mieszkanie+) mają powstać na ulicy Wołyńskiej na osiedlu Kotuli. Plan przewiduje budowę około 850 mieszkań. 

Rzeszów na budowę mieszkań ma otrzymać z budżetu państwa 3 mln zł. Przyszły lokator będzie musiał wnieść tzw. opłatę założycielską, 10 procent wartości mieszkania. Z czasem mieszkanie będzie można wykupić. Średni metraż ma wynosić 52 m kw.

Mieszkania mają być dla osób, które nie mogą dostać kredytu z banku, ale stać je na opłacanie czynszu. Bloki na osiedlu Kotuli mają powstać na ponad 7-hektarowej działce, będą mogły mieć maksymalnie siedem kondygnacji (do 20 metrów wysokości).

Z dotychczasowych zapowiedzi miejskich urzędników wynika, że budowa bloków ma się rozpocząć jesienią 2023 roku i zakończyć w 2025. Nabór chętnych na mieszkanie SIM nie został jeszcze ogłoszony. Nie wiadomo też, kto się będzie tym zajmował. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama