Fot. Bogdan Szczupaj / Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. Na zdjęciu ulica Wołyńska
Reklama

Rada Miasta Rzeszowa dała „zielone światło” na utworzenie spółki „SIM KZN Ziemi Podkarpackiej”, która ma budować tanie mieszkania na osiedlu Kotuli.

Rada o powołaniu spółki miała zdecydować jeszcze na sierpniowej sesji, ale niespodziewanie ten temat został zdjęty z porządku obrad. Kontrowersyjna okazała się bowiem pierwotna nazwa spółki – SIM „Galicja”. 

Na taką nazwę nie chciał się zgodzić Krajowy Zasób Nieruchomości, który z miastem Rzeszów zamierza utworzyć spółkę mieszkaniową.

– Nawiązanie do historycznej nazwy kojarzącej się z okresem zaborów i utratą polskiej niepodległości budzi negatywne skojarzenia i nie może być przez nas zaakceptowana – mówiła nam miesiąc temu Joanna Kołakowska – Koroluk, rzecznik KZN.

Twierdziła, że nazwy spółki miasto z nimi nie skonsultowało. Ratusz w porozumieniu z KZN wymyślił nową nazwę, która nikogo już nie kłuje w oczy – „SIM KZN Ziemi Podkarpackiej”. We wtorek (27 września) miejscy radni wydali zgodę na powołanie spółki. 

– To otwiera drogę do podpisania stosownych dokumentów o zawiązaniu spółki – mówi Marzena Kłeczek – Krawiec, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Podobne uchwały muszą wcześniej też podjąć gminy, które zadeklarowały wejście do spółki razem z Rzeszowem. Na obecną chwilę to podleżajska gmina Kuryłówka, a także Nowa Dęba i Błażowa. Chętny był też Strzyżów, ale tam jednak nie widać dużego zapału. 

– Będziemy teraz analizować propozycję umowy z Krajowym Zasobem Nieruchomości – twierdzi Kłeczek – Krawiec. Na razie nie wiadomo, kiedy umowa będzie podpisana. Dużo zależy też od gmin, które chcą dołączyć do spółki.

W Rzeszowie mieszkania w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (rządowy program tanich mieszkań, który zastąpił nieudany program Mieszkanie+) mają powstać na ulicy Wołyńskiej na osiedlu Kotuli. Plan przewiduje budowę około 850 mieszkań. 

Rzeszów na budowę mieszkań ma otrzymać z budżetu państwa 3 mln zł. Przyszły lokator będzie musiał wnieść tzw. opłatę założycielską, 10 procent wartości mieszkania. Z czasem mieszkanie będzie można wykupić. Średni metraż ma wynosić 52 m kw.

Mieszkania mają być dla osób, które nie mogą dostać kredytu z banku, ale stać je na opłacanie czynszu. Bloki na osiedlu Kotuli mają powstać na ponad 7-hektarowej działce, będą mogły mieć maksymalnie siedem kondygnacji (do 20 metrów wysokości).

Z dotychczasowych zapowiedzi miejskich urzędników wynika, że budowa bloków ma się rozpocząć jesienią 2023 roku i zakończyć w 2025. Nabór chętnych na mieszkanie SIM nie został jeszcze ogłoszony. Nie wiadomo też, kto się będzie tym zajmował. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama