Reklama

Na niezwykłą podróż w poszukiwaniu nieistniejącego świata chasydzkich śpiewów, gwaru jidysz i tajemniczej mistyki żydowskiej zaprasza rzeszowski Teatr Przedmieście. Najbliższe prezentacje spektaklu „Dybuk Rzeszowski” odbędą się 4 i 18 stycznia.

„Dybuk Rzeszowski” to próba zmierzenia się z legendarnym żydowskim dramatem napisanym przez Szymona An-skiego. Tytułowy „dybuk” to zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby.

Dybukiem nazywa się też samego ducha, duszę zmarłego, która nie może zaznać spoczynku z powodu popełnionych grzechów i szuka osoby żyjącej, aby wtargnąć w jej ciało.

W latach 1911-1914 Szymon An-ski zorganizował wielką ekspedycję etnograficzną poświęconą żydowskiej kulturze ludowej, która objęła ponad 70 miejscowości na terenie Wołynia i Podola. W 1915 roku odbył trzy podróże po Galicji i Bukowinie.

Gościł także w Rzeszowie – typowym galicyjskim miasteczku z liczną społecznością żydowską. Doświadczenia z podróży, jego obserwacje i zasłyszane opowieści stały się później kanwą jednego z najsłynniejszych dramatów w literaturze żydowskiej XX wieku.

Aktorzy wspólnie z widzami wyruszają w niezwykłą podróż w poszukiwaniu nieistniejącego świata chasydzkich śpiewów, gwaru jidysz i tajemniczego świata mistyki żydowskiej. Krok po kroku próbujemy odszukać cienie na murach rzeszowskich synagog i wsłuchać się w szepty kamienic przy ulicach Joselewicza, Tannenbauma, Bluma…

Do tekstu dramatu dołączyła muzyka klezmerska: akordeon, skrzypce, cymbały. Duch żydowskiego kompozytora Nachuma Sternheima, urodzonego w Rzeszowie, poprowadził najmłodszych członków naszej grupy w światy muzycznych inspiracji ludowej mieszanki podkarpacko-żydowskiej.

– Pragniemy również przywołać dybuka ulic, gdzie mieszkamy po to, by dla siebie odkryć nieznaną tradycję, która przez wieki współtworzyła to miasto – Reishę – zachęca do obejrzenia spektaklu Teatr Przedmieście.

Najbliższy prezentacje „Dybuka Rzeszowskiego” odbędą się w teatrze 4 i 18 stycznia. Oba spektakle odbędą się o godz. 18:00. Na scenie występują: Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Kinga Fornek, Paweł Sroka, Maciej Szukała, Maria Trzeciak

Bilety w cenie 25 zł można rezerwować pod numerem telefonu: 667 714 730.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama