Zdjęcie: materiały organizatorów / "Czerwony kapturek" Teatr Nemno

Spektakle dla dzieci i dorosłych, wystawa oraz koncert. Fundacja Teatr Nemno, na ostatni weekend lipca, proponuje festiwal „Wakacje z kulturą”. Część wydarzeń zaplanowano pod gołym niebem, na wszystkie wstęp jest bezpłatny.

MAGDALENA ŁOBODZIŃSKA

Festiwal to pomysł Henryka Hryniewickiego i Dagmary Jemioły-Hryniewickiej, twórców Teatru Nemno.

– W Polsce, zwłaszcza w okresie letnim, odbywa się bardzo dużo wydarzeń teatralnych organizowanych w przestrzeni miejskiej – mówi Henryk Hryniewicki. – Pomyśleliśmy, że podobne powinny się odbywać także w Rzeszowie, który ma ku temu świetne warunki.

Festiwal „Wakacje z kulturą” odbędzie się w Rzeszowie po raz pierwszy, ale organizatorzy chcieliby go powtarzać. – Marzy nam się, aby dzięki takim inicjatywom ludzie częściej chodzili do teatru – dodaje Hryniewicki.

Henryk Hryniewicki był aktorem Teatru Maska. Teraz sam reżyseruje i wymyśla swoje spektakle, buduje też lalki – marionetki, z nich tworzy autorskie spektakle i Teatr Marionetek. Dagmara Jemioła-Hryniewicka jest malarką i scenografką, razem stworzyli w przeszłości kilka spektakli dla Maski. 

W programie festiwalu „Wakacje z kulturą” są trzy spektakle dla dzieci: „O Ignasiu, który nie lubił szkoły”, wrocławskiego teatru Akademia Wyobraźni; „Baśń o rycerzu bez konia” Teatru Barnaba z Gdańska oraz „Czerwony kapturek” teatru Nemno.

Rzeszowski teatr pokaże też spektakl dla młodzieży i dorosłych – „Giaur”, z przedstawieniem do dorosłych przyjedzie Walny-Teatr z Policznej, pokaże „Cudownego mężczyznę z korbką”. 

Spektakle będzie można obejrzeć na dziedzińcu I LO, w ogrodach bernardyńskich i w fosie  Zamku Lubomirskich. W przypadku deszczu, spektakle zostaną przeniesione do
Wojewódzkiego Domu Kultury przy ul. Okrzei 7 w Rzeszowie.

W programie jest też wystawa malarstwa „Refleksje” Dagmary Jemioły-Hryniewickiej – to w Kinie za Rogiem oraz koncert Somethingski Trio. To nowy projekt wokalisty, kompozytora i multiinstrumentalisty Nikodema Soszyńskiego, znanego m.in. z zespołu Freeborn Brothers, z którym zagrał setki, jak nie tysiące koncertów w wielu miejscach w Europie i na świecie.

PROGRAM

Advertisement

Piątek, 29 lipca:

– godz. 15:00 ul. 3 Maja 15 – „O Ignasiu, który nie lubił szkoły”, Teatr Akademia Wyobraźni. Jest to pełna przygód opowieść o chłopcu, który uciekł ze szkoły do świata własnej wyobraźni za pomocą za pomocą klasycznego teatru pacynkowego. Spektakl jest dedykowany najmłodszym widzom. 

– godz. 18:00 Kino za Rogiem – wystawa malarstwa „Refleksje” Dagmary Jemioły-Hryniewickiej. Prezentowane obrazy pochodzą z cyklu realizowanego od 2015 roku, gdzie główną inspiracją jest natura, a mianowicie zjawisko odbicia przestrzeni na tafli wody.

– godz. 19:00 Kino za Rogiem – „Cudowni mężczyźni z korbką” WALNY TEATR. Spektakl nawiązuje do tytułu filmu Jiříego Menzla o początkach objazdowej kinematografii i składa się z kilku etiud połączonych wspólnym bohaterem: Zenkiem Dreptakiem, postaci obecnej w twórczości Waligórskiego w rozmaitych odsłonach. Wydarzenie kierowane jest do dorosłego widza.

Sobota, 30 lipca:

– godz. 11:00 ogrody bernardyńskie – „Czerwony kapturek” TEATR NEMNO ” w technice autorskich lalek nastolnych na podstawie znanej wszystkim baśni Braci Grimm. Dla widzów najmłodszych.

– godz. 20:30 dziedziniec I Liceum Ogólnokształcącego – „Giaur” Teatr Nemno. To zderzenie formy klasycznej utworu Byrona ze współczesną formą wypowiedzi teatralnej eksponującej równocześnie różne estetyki wizualne. Na wydarzenie zapraszamy widzów dorosłych.

Niedziela, 31 lipca: 

– godz. 12:00 fosa Zamku Lubomirskich – „Baśń o rycerzu bez konia” Teatr BARNABY. Spektakl zrealizowany na podstawie baśni autorstwa Marty Guśniowskiej to wartkie i prześmieszne przedstawienie marionetkowe o samotnym rycerzu i samotnym koniu, którzy szukają się nawzajem. 

– godz. 17:00 Niezła Sztuka – koncert Somethingski Trio. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama