Uniwersytet Rzeszowski wraz z Politechniką Rzeszowską postanowiły założyć Klaster – „Technologia w medycynie”. Spotkanie założycielskie odbędzie się 26 lipca 2 w budynku A1, w sali Senatu UR.

Inicjatorem powstania Klastra ze strony Uniwersytetu Rzeszowskiego jest prof. Sławomir Snela. Ze strony PRz prof. Grzegorz Budzik, prorektor elekt ds. nauki.

Jak informuje Maciej Ulita, rzecznik UR, celem Klastra jest rozwój badań w zakresie szeroko pojętej medycyny oraz technologii stosowanych w medycynie i stosowanie w medycynie rozwiązań i technik z zakresu diagnostyki wspomaganej komputerowo.

Klaster „Technologia w medycynie” ma się również zajmować badaniem i rozwijaniem systemów przetwarzania danych w tym obrazów 3D oraz sposobów obróbki danych do wytwarzania prototypów wspomagających procesy medyczne: diagnozowanie, planowanie operacji, przebieg operacji oraz rehabilitację.

Klaster będzie także rozwijał rozwiązania techniczne i technologiczne w zakresie projektowania systemów wspomagających leczenie i rehabilitację osób o ograniczonej zdolności ruchowej. Klaster ma też wdrażać i propagować technologie, które pozytywnie wpływają na naszą jakość życia i zdrowia.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Kolejne cele Klastra to badanie technologii w zakresie zdrowego trybu życia i ekologii, badanie biotechnologii powiązanych ze zdrowym trybem życia, a także propagowanie wiedzy w zakresie zdrowia, zapobiegania chorobom, rehabilitacji i pomocy niepełnosprawnym.

Klaster nie zapomni również o edukacji personelu medycznego i pacjentów.

– Jestem przekonany, że ta inicjatywa przyczyni się do podniesienia świadomości pacjentów i personelu medycznego, a w konsekwencji do poprawy jakości świadczonych usług medycznych na Podkarpaciu. Dodatkowym efektem będzie również rozwój niezbędnej infrastruktury oraz bezdyskusyjne korzyści edukacyjne studentów kierunku lekarskiego – mówi prof. Sławomir Snela.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama