Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Zła wiadomość do klientów Tesco w Rzeszowie przy ul. Broniewskiego. Od 1 września sklep zostanie zamknięty, a pracownicy będą zwolnieni.

Tesco przy ul. Broniewskiego to jeden z siedmiu polskich sklepów brytyjskiego giganta, które we wrześniu zostaną zamknięte. Tesco ma potężne straty finansowe. Tylko w ub. r. sieć zanotowała aż 6,4 mld funtów straty, na terenie Wielkiej Brytanii zamknięto 43 sklepy.

W Polsce Tesco ma blisko 400 placówek, w których zatrudnia ok. 30 tys. pracowników. Władze brytyjskiego koncernu zdecydowały, że we wrześniu br. zamkną siedem polskich sklepów, wspomnianą placówkę przy ul. Broniewskiego w Rzeszowie, a także  w Brodnicy, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Gdańsku, Legnicy i Mysłowicach.

Pracownicy sklepów planowanych do zamknięcia mają zagwarantowaną pracę do końca sierpnia. Związki zawodowe działające w Tesco negocjują z władzami koncernu warunki zwolnień pracowników. Na razie nie ma porozumienia, bo spółka nie zgadza się na propozycje związkowców.

Związkowcy chcą, by zwalniani pracownicy otrzymali rekompensatę w wysokości 5 tys. zł (4 tys. w gotówce, 1 tys. zł na karcie podarunkowej).

Ponadto pracownicy otrzymaliby ustawowe odprawy: jednomiesięczne wynagrodzenie, gdy ktoś pracuje krócej niż dwa lata, dwumiesięczne wynagrodzenie dla osób pracujących od 2 do 8 lat, oraz trzymiesięczne wynagrodzenie dla tych, którzy są zatrudnieni dłużej niż 8 lat.

Zarząd spółki na propozycje związkowców nie zgadza się, proponuje 2,5 tys. zł i 500 zł „za pracę do końca”. Zakładowa „Solidarność” odrzuciła tę ofertę, uznając ją za „niewystarczającą”.

„Pracownicy tracący nie ze swojej winy źródło utrzymania zasługują na godną rekompensatę, tym bardziej, że propozycje pracy w innych sklepach Tesco w wielu przypadkach z powodu odległości do 30 km od dotychczasowych miejsc pracy będą propozycjami nie do przyjęcia” – czytamy w komunikacie „Solidarności” w Tesco.

Związkowcy uważają, że pracownicy będą ponosić dodatkowe koszty związane z dojazdem do pracy. Tesco w sierpniu ma wydać regulamin, w którym określi zasady zwolnień grupowych.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

3 KOMENTARZE

Comments are closed.