Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

31 października do Rzeszowa przyjedzie legendarny zespół punk rockowy – The Exploited. Szkocka grupa zagra w klubie Pod Palmą.  

The Exploited jest zaliczany do tzw. drugiej fali brytyjskiego punka. Od samego początku dowodzony przez wokalistę Wattiego Buchana. Do fascynacji twórczością The Exploited przyznawali się muzycy takich zespołów jak: Nirvana i Massive Attack. Ich koncertowy album “On Stage” był pierwszą zagraniczną płytą z punk rockową muzyką, która została wydana oficjalnie w Polsce.

Ich debiutancki, dziś kultowy już album “Punk’s Not Dead” okazał się numerem jeden na angielskiej liście niezależnych w 1981 roku i w ciągu kilku tygodni sprzedał się w ilości 150 tysięcy egzemplarzy.

Kolejne albumy: “Troops Of Tomorrow” z 1982 roku, “Let’s Start A War” z 1983 roku oraz “Horror Epics” z 1985 roku także weszły już do muzycznego kanonu. The Exploited udaje się też z powodzeniem łączyć punk rock z metalem, o czym mogą świadczyć bardzo dobrze przyjęte późniejsze płyty zespołu: “Massacre” (1990), “Beat The Bastards” (1996) i “Fuck The System” (2002).

Pomimo licznych zmian składu zespół istnieje nieprzerwanie od ponad 30 lat i nadal jest żywą legendą punk rocka lat 80.

The Exploited powstał w 1979 roku w Edynburgu z inicjatywy byłego żołnierza Wattie Buchana. W pierwszym składzie znaleźli się także – gitarzysta Big John Duncan, perkusista Andrew „Dru Stix” Campbell, basista Gary McCormack oraz wokalista Terry Buchan, który jednak szybko odszedł z formacji.

Zaczynali od grania tzw, Oi!, czyli gatunku oscylującego między punkami a skinheadami, obecnego na Wyspach Brytyjskich pod koniec lat 70. Z czasem przekształcili się w zespół grający szybkiego ulicznego punka i jego hardcore’ową odmianę.

W 1982 roku ukazała się druga płyta długogrająca formacji – „Troops Of Tomorrow”, która stanowiła inspirację między innymi dla Slayera. Rok później do sklepów trafił krążek „Let’s Start a War (Said Maggie One Day)” oraz EP-ka „Rival Leaders”.

W 1985 roku muzycy zaprezentowali fanom nowy materiał studyjny pod tytułem „Horror Epics”. Dwa lata późnej fani otrzymali kolejny longplay grupy – „Death Before Dishonour”. Od tego roku także zaczęli muzycznie ewoluować w kierunku crossover thrash, któremu pozostają wierni do dziś.

Na następny studyjny materiał trzeba było czekać aż trzy lata – w 1990 roku ukazał się „The Massacre”. Dopiero sześć lat później wydano nowy krążek „Beat the Bastards”. Ich dyskografię zamyka „Fuck the System”, który miał swoją premierę w 2002 roku, ale zespół nie powiedział w tej kwestii ostatniego słowa.

Przed The Exploited na scenie klubu Pod Palmą wystąpi także Maid of Ace. To punk rockowa kapela z Hastings, którą tworzą same dziewczyny. Cztery siostry pochodzą z Hastings w Anglii i wydały swój pierwszy album w 2014 roku. Ich przebój „Bone Deth” zyskał ogromną popularność a teledysk niemal milion odsłon na serwisie YouTube.

Dziewczyny wystąpiły również na festiwalu Glastonbury 2015. Kolejna płyta „Maid In England” została wydana w 2016 roku i niemal od razu zyskała ogromną aprobatę fanów i krytyków gatunku, zaś czasopismo „Vive Le Rock” ujęło je w zestawieniu „Top 50 Albums of 2016”.

Koncert The Exploited i Maid of Ace odbędzie się 31 października Pod Palmą (ulica Cicha 4). Początek o godz. 19:00. Bilety w przedsprzedaży w cenie 80 zł. Dostępne w serwisach Ticketmaster, eBilet, Going oraz w sieci sklepów: Empik, Media Markt, Saturn w całej Polsce. W dniu koncertu bilet kosztuje 100 zł.

BILETY KOLEKCJONERSKIE:

–  Biuro Thorn & Emm – ul. Cicha 4, 35-326 Rzeszów (wejście ewakuacyjne od D.S. Filon), czynne od pon. – pt. w godzinach 9:00-17:00, tel. 17 872 39 52

–  Trasa Podziemna – ul. Rynek 26, czynne pon. w godzinach 9:00-17:00, wt. – pt. w godzinach 10:00-18:00, weekendy i święta od 11:00-17:00, tel. 17 875 47 74

– Klub Pod Palmą – ul. Cicha 4a

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: