Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Od 8 grudnia w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie nowa wystawa, tym razem prezentująca twórczość Teresy Puchowskiej-Sturlis, artystki związanej ze Studiem Małych Form Filmowych SE-MA-FOR w Łodzi.

Teresa Puchowska-Sturlis sztuką filmową zajmowała się od 1952 roku. Jej kariera w łódzkim studiu zaczęła się od pracy jako grafik i dekorator, następnie jako asystent reżysera, a od roku 1980 pracowała jako samodzielny reżyser.

Twórczyni nazywana przez przyjaciół „Titką” uczestniczyła w produkcji wielu znanych i lubianych seriali animowanych m.in. „Przygody Misia Uszatka”, „Trzy Misie”, „Maurycy i Hawranek” czy „Przygody Skrzatów”.

Za swoją pracę „Titka” otrzymała wiele nagród m.in. „Brązowy Słonecznik” na Festiwalu Filmów Seryjnych dla Dzieci w Gołańczy za „Podróż Uszatka” z serii „Przygody Misia Uszatka” (1986) i odznakę Zasłużony Działacz Kultury w 1983 r.    

Teresa Puchowska-Sturlis jest jedną z największych donatorek Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Podarowała mu oryginalne lalki filmowe, projekty postaci, scenopisy obrazkowe z seriali „Przygody Misia Uszatka”, „Maurycy i Hawranek”, „Trzy Misie” oraz kilkadziesiąt fotosów z planów filmowych animacji zrealizowanych w Studiu SE-MA-FOR w Łodzi.

Na wystawie, oprócz darów od artystki, obejrzycie wiele interesujących eksponatów związanych z filmami, w których realizacji uczestniczyła artystka pochodzących z kolekcji Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

Będą lalki i projekty plastyczne z prywatnego archiwum Tadeusza Wilkosza oraz postaci z autorskiej animacji lalkowej Teresy Puchowskiej-Sturlis pt. „Leśny Konkurs”, pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Wystawę w Muzeum Dobranocek można oglądać od 8 grudnia br. do 14 maja 2023. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama