Fot. Piotr Woroniec jr / Rzeszów News. Na zdjęciu Tomasz Stańko

Skalpel, Wadada Leo Smith oraz członkowie nowojorskiego Kwartetu Tomasza Stańko wystąpią w piątek 12 lipca w Rzeszowie na koncercie „Toast urodzinowy dla Tomasza Stańki”.

„Toast…” to dwudniowy projekt koncertowy, który powstał z inspiracji córki i wieloletniego managera artysty – Anny Stańko. W ramach wydarzenia odbędą się dwa koncerty. 11 lipca na placu Defilad w Warszawie, a 12 lipca przy fontannie multimedialnej w Rzeszowie. Data „Toastu…” nie jest przypadkowa. Tomasz Stańko, gdyby żył, 11 lipca skończyłby 77 lat. 

Podczas rzeszowskiego koncertu (początek o godz. 19:30, wstęp bezpłatny) zaprezentuje się jazzowy duet Skalpel, czyli Marcin Cichy i Igor Pudło. Ta grupa, którą w 2006 roku wyróżniono Paszportem Polityki w, zaprezentuje się w repertuarze inspirowanym muzyką Tomasza Stańki. 

Solo dla mistrza, napisane specjalnie na tę okazję zagra wybitny amerykański trębacz, Wadada Leo Smith. Wystąpią także członkowie nowojorskiego Kwartetu Tomasza Stańko – David Virelles na fortepianie, Gerald Cleaver na perkusji, z towarzyszeniem Sławomira Kurkiewicza na kontrabasie.

Tomasz Stańko był jednym z najpopularniejszych muzyków jazzowych, wirtuozem trąbki o światowej sławie. Niewielu było i jest muzyków jazzu, którym tak udało się opanować ten instrument. Stańko koncertował na najważniejszych scenach świata. Magazyn „The New Yorker” pisał o nim: „Jeden z najbardziej oryginalnych i twórczych trębaczy jazzowych na świecie”. 

Muzyka Stańki była częścią soundtracku serialu „Homeland”, jego utwór jest na składance „The Smithsonian Institution”, zbierającej kanon jazzu. Tomasz Stańko otrzymał wiele nagród i wyróżnień także za granicą, był pierwszym laureatem Europejskiej Nagrody Jazzowej. 18 listopada 2014 r. został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Stańko jest także autorem nowego hejnału Rzeszowa „Na cztery strony świata”.

Tomasz Stańko zmarł 29 lipca 2018 roku. Żegnały go najważniejsze międzynarodowe dzienniki, jak „The New York Times”, „LA Times”, „The Guardian”, „El Pais”, „The Herald”. Stańko urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie. Jego matka pochodziła ze Zwięczycy, a ojciec z Rzeszowa. W wieku 7 lat wyjechał wraz z rodziną do Krakowa. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama