Fot. Ewa Szyfner / Rzeszów News. Na zdjęciu Tomasz Stańko koncertu w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie w styczniu 2016 roku

Skalpel, Wadada Leo Smith oraz członkowie nowojorskiego Kwartetu Tomasza Stańko wystąpią na rzeszowskim koncercie urodzinowym „Toast urodzinowy dla Tomasza Stańki”.

„Toast urodzinowy dla Tomasza Stańki” to dwudniowy projekt koncertowy, który powstał z inspiracji córki i wieloletniego managera artysty – Anny Stańko. W ramach wydarzenia odbędą się dwa koncerty 11 i 12 lipca na placu Defilad w Warszawie i przy fontannie multimedialnej w Rzeszowie. Data „Toastu…” nie jest przypadkowa. Stańko, gdyby żył, 11 lipca skończyłby 77 lat. 

Podczas rzeszowskiego koncertu (12 lipca) zaprezentuje się jazzowy duet Skalpel, czyli Marcin Cichy i Igor Pudło. Ta grupa, którą w 2006 roku wyróżniono Paszportem Polityki w, zaprezentuje się w repertuarze inspirowanym muzyką Tomasza Stańki. 

Solo dla mistrza, napisane specjalnie na tę okazję zagra wybitny amerykański trębacz, Wadada Leo Smith. Wystąpią także członkowie nowojorskiego Kwartetu Tomasza Stańko – David Virelles na fortepianie, Gerald Cleaver na perkusji, z towarzyszeniem Sławomira Kurkiewicza na kontrabasie.

Tomasz Stańko był jednym z najpopularniejszych muzyków jazzowych. Kompozytor i instrumentalista, dla którego przekraczanie stylistycznych barier i podziałów stanowiło bazę wyjściową do wielkiej muzyki. Wirtuoz trąbki o światowej sławie. Niewielu było i jest muzyków jazzu, którym tak udało się opanować ten instrument. Artysta wielkiego formatu, który koncertował na najważniejszych scenach świata.

Za swoją działalność artystyczną Tomasz Stańko został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a także wyróżnieniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności pracy twórczej.

W lutym 2010 r. muzyk otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategoriach: jazzowy muzyk roku i jazzowy album roku. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień także za granicą. Jest pierwszym laureatem Europejskiej Nagrody Jazzowej.

18 listopada 2014 r. został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Tomasz Stańko jest także autorem nowego hejnału Rzeszowa „Na cztery strony świata”. Jego pierwsza koncertowa prezentacja odbyła się 17 stycznia 2016 roku, podczas uroczystości związanych z 662. rocznicą lokacji Rzeszowa.

Tomasz Stańko zmarł 29 lipca 2018 roku w warszawskim szpitalu onkologicznym na Ursynowie. Chorował na raka. Po raz ostatni zagrał koncert w marcu ub. r. „Ojciec polskiego jazzu” spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama