Tomasz Stańko wrócił do Rzeszowa. Jego mural jest już gotowy [ZDJĘCIA]

Reklama

Wizerunek Tomasza Stańki ozdobił ścianę budynku przy ul. Hetmańskiej 16. Rzeszów pamięta o zmarłym 3 lata temu wybitnym artyście.  

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Mural z wizerunkiem światowej sławy trębacza jazzowego powstawał pięć dni. Pracowało przy nim pięć osób. Artyści z warszawskiego Good Looking Studio chodzili po rusztowaniach, i centymetr po centymetrze pokrywali farbami ścianę o wymiarach 11×11 metrów. – Pogoda była kapryśna, deszcz, mróz i śnieg nie ułatwiał pracy – uśmiecha się Karol Klepacki z warszawskiego studia.  

Malowidło utrzymane jest w ciemnej tonacji. Dużo w nim granatu i odcieni niebieskiego.  Tomasz Stańko w lewej ręce trzyma trąbkę i patrzy przed siebie. –  Może patrzy w przyszłość polskiego jazzu? – zastanawia się Karol Klepacki, który prywatnie jest fanem twórczości tego wybitnego jazzmana i kompozytora.

By był naszą wizytówką 

Tomasz Stańko został namalowany na granatowym kosmicznym niebie. Wokół jego głowy krążą planety i statki powietrzne. – Cieszę się, że powstał mural artysty tego formatu. Był naszą wizytówką na całym świecie. Chciałbym, żeby to jego muzyka promowała nasz kraj – podkreśla Klepacki.

– Długo dyskutowaliśmy, kto mógłby wykonać ten mural. Zastanawialiśmy się nad ilustratorami, którzy teraz są na topie, i którzy kiedyś tworzyli plakaty jazzowe. Natomiast stało się najlepiej jak mogło. Projekt grafiki otrzymaliśmy od pani Joanny – żony Tomasza Stańki – mówi Karol Klepacki. 

To była grafika przygotowana na okładkę płyty, ale wydawca albumu jej nie wykorzystał. Zresztą, oryginał projektu zaginął, ale zachował się slajd i na jego podstawie powstała grafika muralu. Artyści z warszawskiego studia musieli „jedynie” odwzorować projekt grafiki. 

Prezent na urodziny

Uroczyste odsłonięcie muralu zaplanowano na przyszły rok – 11 lipca, Tomasz Stańko świętowałby 80. urodziny.

Stańko pochodził z Rzeszowa i jest Honorowym Obywatelem Miasta. Koncertował na najważniejszych scenach świata. Skomponował hejnał dla Rzeszowa, co zaproponowała mu  Magdalena Mach, naczelna rzeszowskiej „Gazety Wyborczej”.

Tomasz Stańko zmarł w Warszawie, w 2018 roku, w wieku 76 lat.  

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama