Fot. materiały prasowe Teatru im. Wandy Siemaszkowej / Na zdjęciu: spektakl "Bóg mordu"
Reklama

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Trans/Misje – Trójmorze zawita w sierpniu do Rzeszowa. Mimo pandemii wystąpią na nim artyści z 12 krajów.

Do Rzeszowa przyjadą teatry m.in. z Austrii, Bułgarii, Czech i Chorwacji. Wszystko za sprawą Trans/Misji – Trójmorza, które odbędą się w stolicy Podkarpacia między 20 a 29 sierpnia.

“Trójmorze” zrodziło się z połączenia dwóch festiwali organizowanych przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w ostatnich latach: Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Trans/Misje Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki oraz Międzynarodowego Festiwalu Trans/Misje – Wschód Sztuki. 

– Idea dużych Trans/Misji była taka, że miały wędrować i co roku toczyć się w innym miejscu. Po Rzeszowie, Koszycach, Wilnie i Trokach nadeszła Ostrawa, ale Czesi nie zdołali podjąć zadania z powodu pandemii – tłumaczył we czwartek Jan Nowara, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej. 

Dlatego festiwal przedwcześnie wrócił do Rzeszowa, a tutaj połączono go z jego mniejszym odpowiednikiem – Wschodem Sztuki – który od 2019 roku odbywa się w stolicy Podkarpacia. I tak ma zostać na stałe. 

– Najważniejsze jest dla nas promowanie obszarów kultury pogranicza, tego, gdzie kultury się przenikają, i gdzie powstają takie właśnie ciekawe transmisje, różnych wartości i tradycji – podkreślał Nowara. 

Czechow na scenie

W programie tegorocznych Trans/Misji znajdą się m.in. spektakle: Teatru Studio w Wilnie (“Lalki, moje ciche siostry” w reż. Liliji Kiejzik), Teatru Credo w Sofii (“Płaszcz” w reż. Niny Dimitrovej), Teatru Lalkowego w Koszycach (“Chaplin” w reż. Braňo Mazúcha) i Vene Teater w Tallinie (“Bóg mordu” w reż. Philippa Lossa).

“Siemaszka” zaprezentuje z kolei premierę – spektakl “Wiśniowy sad” na podstawie dramatu Antoniego Czechowa i w reżyserii gruzińskiego reżysera Andro Enukidze.

– W ten sposób realizują się postanowienia podpisanego dwa lata temu porozumienia o współpracy pomiędzy Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie a Państwowym Teatrem Dramatycznym im. Ilii Czawczawadzego w Batumi – wyjaśniała Jadwiga Jagoda Skowron, kurator festiwalu Trans/Misje. 

Po każdym spektaklu rozmowę z aktorami i twórcami poprowadzi krytyk teatralny Tomasz Domagała.

Muzyka i sztuki wizualne 

Wydarzeniom teatralnym towarzyszyć będą koncerty. W Rzeszowie zagrają: kwartet jazzowy pochodzącego z Wileńszczyzny Rafała Jackiewicza, światowej sławy pianista Roman Zaslavski z Wiednia, artyści Sceny Operowej Teatru Narodowego Csokonai w Debreczynie, Krzysztof Iwaneczko, Justyna Szafran i Alek Berkowicz, a także rzeszowscy aktorzy. Z tych ostatnich z przedpremierowym koncertem Dagny/Osiecka wystąpi Dagny Mikoś.

Trans/Misje to także sztuki wizualne. W Rzeszowie wystawione zostaną prace pokonkursowe z 17. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego. – W tym roku dominują zgłoszenia z Chin – mówi Krzysztof Motyka, przewodniczący jury. 

Przy okazji festiwalu zaplanowano też wystawy: plakatów cenionego słoweńskiego artysty grafika Radovana Jenko, fotografii słynnego litewskiego fotografa Ričardasa Grigasa, obrazów Sebastiana Ratiu z Rumunii, a także – tym razem plenerowa – wystawa chorwackich pocztówek z Zadaru.

Bilety w cenie od 5 do 30 zł dostępne na stronie internetowej i w kasach teatru. Poniżej pełny program festiwalu, któremu patronuje Rzeszów News. 

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: