Fot. Marek Bałata

Marek Raduli podjął się wraz z grupą przyjaciół misji dokończenia płyty kwartetu Zbigniewa Jakubka, nad którą muzyk pracował za życia. Płyta już w sprzedaży. 

Zbigniew Jakubek, pianista, kompozytor i pedagog, zmarł 1 maja 2023 roku, po walce z ciężką chorobą. Marek Raduli, znany gitarzysta i wieloletni współpracownik Jakubka, wraz z grupą przyjaciół dokończyli płytę kwartetu rzeszowskiego muzyka. 

Po wspólnych koncertach pozostały nagrania utworów z udziałem „Jaco”, które do dziś stanowią unikatową wartość artystyczną – uważa Marek Raduli, który ze Zbigniewem Jakubkiem współpracował od połowy lat 90. ubiegłego wieku. 

Zachowały się kompozycje „Jaco”, których nie zdążył opublikować w formie autorskiej płyty. Skorzystałem z zapisów różnego rodzaju partii instrumentalnych Zbyszka z jego prywatnego komputera, głównie dzięki uprzejmości i wsparciu rodziny – mówi Raduli. 

Zaczynem jego pracy były fragmenty sesji Kwartetu Zbigniewa Jakubka zarejestrowane w studiu Piotra Remiszewskiego w 2013 roku. Osią produkcji stały się demo klawiszy, niektóre partie basów Tomasza Grabowego oraz nagrane w tym samym okresie gitary Radulego. 

Finalnie powstał tribute album (2 CD) z dodatkowymi utworami dającymi szerszy obraz twórczości Jakubka. W dziewięciu na 10 utworów można usłyszeć oryginalne zarejestrowane przez „Jaco” partie instrumentów klawiszowych.

Cover foto: Marek Bałata

Na albumie znalazły się utwory z udziałem: Lory Szafran, Tomasza Grabowego, Krzysztofa Ścierańskiego, Bernarda Maseli, Adama Wendta, Mieczysława Szcześniaka, Damiana Kurasza, Cezarego Konrada, Roberta Kubiszyna, Michała Dąbrówki, Artura Lipińskiego, Michała Grotta, Wojciecha Fedkowicza, Dariusza Kaliszuak, Bartłomieja „Eskaubei” Skubisza oraz Marek Raduli.

O brzmienie całości zadbał Wojtek Olszak (Woobie Doobie Studio). – Zaproszenie ich teraz do skompletowania płyty, a dodatkowo – możliwość wykorzystania utworów Zbyszka z czasów jego pracy w grupie Walk Away, to szereg działań. W konsekwencji powstało wyjątkowe, unikatowe wydawnictwo – twierdzi Marek Raduli. 

Album „Tribute to Zbigniew Jakubek” ukazał się 17 listopada br. na podwójnej płycie CD nakładem rzeszowskiego wydawnictwa Afro Vibe. Promuje go singiel „De Joe” z udziałem Mark Radulego, Michała Dąbrówki i Michała Grotta.

Album „Tribute to Zbigniew Jakubek” jest dostępny w sklepie internetowym Niezła Sztuka.

 

Tribute to Zbigniew Jakubek

1 CD:

1. De Joe

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

2. Ballada Garażowa

3. Hannelore

4. Lampa Allana Dyna

5. Flowers

2 CD:

1. Jungle

2. Ballada o Pokuszeniu

3. All for Jaco

4. A Complaint

5. Jallada Baka

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama