Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Około 20 kolizji odnotowała we wtorek rano podkarpacka policja na drogach w naszym województwie. Funkcjonariusze apelują o ostrożną jazdę. 

– Warunki na drogach są trudne – poinformowała we wtorek rano Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. – Od 6:00 do 8:00 odnotowaliśmy ok. 20 kolizji w całym województwie. Wypadków w tym czasie nie było – dodaje Anna Klee-Bylica z KWP w Rzeszowie. 

W samym Rzeszowie między godz. 7:00 a 8:00 doszło do czterech kolizji. Na ulicy Warszawskiej zderzyły się dwie fiaty, na Zielonej – toyota z renault, na ulicy Żeglarskiej kierowca mitsubishi uderzył w fiata, na Karkonoskiej – bus wjechała w hyundaia. 

– Główne ciągi komunikacyjne w Rzeszowie są odśnieżone, nie ma poważniejszych utrudnień w ruchu, ale na drogach jest ślisko. Szczególnie trzeba uważać na wzniesieniach – mówi podkom. Tomasz Drzał z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. 

Z kolei w Sokołowie Małopolskim, na drodze między Nienadówką a Trzebosiem, samochód osobowy wpadł do rowu i dachował.

We wtorek od rana, zgodnie z zapowiedziami meteorologów, w całym województwie pada śnieg. Intensywne opady mogą się utrzymać przez cały dzień oraz nadchodzącą noc. Spaść może od 10 do 15 cm śniegu. 

Wolniej znaczy bezpieczniej

Policjanci apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, może być nawet przyczyną tragedii. Padający śnieg znacznie ogranicza widoczność, a błoto pośniegowe wydłuża drogę hamowania

– Jezdnie mogą być śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność, a droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuża. W takich warunkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem – zwracają uwagę podkarpaccy policjanci. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wyprzedzanie, wymijanie i wiele innych manewrów, może być bardzo niebezpiecznych. Pamiętajcie o jeździe z włączonymi światłami i przestrzeganiu ograniczeń prędkości. –  Wolniej znaczy bezpieczniej – policjanci przypominają tę zasadę. 

Szczególnie uważać trzeba w pobliżu lasów i zbiorników wodnych – jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Ich także dotyczy policyjny apel o ostrożność. 

– Nawet na przejściu należy się upewnić, czy kierujący zdąży zatrzymać pojazd. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania, jak najbardziej ma zastosowanie – podkreślają policjanci. 

Noś odblaski! 

Każdy pieszy i rowerzysta powinien zadbać o to, by być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, będzie lepiej widoczny dla kierowców.

Policja przypomina, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask w widocznym dla kierowców miejscu. Odblaski warto też nosić w terenie zabudowanym. 

– Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie. Prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną – podkreślają policjanci.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama