Zdjęcie: KWP Rzeszów

Dzisiaj rano (1 listopada) podkarpaccy policjanci rozpoczęli działania w ramach akcji „Znicz”. Pomagają kierowcom i pieszym dotrzeć na cmentarze.

Akcja „Znicz” potrwa do poniedziałku (3 listopada). W tym czasie policjanci przy wsparciu Żandarmerii Wojskowej i Inspekcji Transportu Drogowego będą czuwać nad bezpieczeństwem odwiedzających groby bliskich.

Jak co roku głównym zadaniem policjantów będzie dbałość o płynność i porządek ruchu. Funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem zarówno na głównych szlakach komunikacyjnych, jak też na lokalnych odcinkach dróg, zwłaszcza w pobliżu cmentarzy.

– W tych dniach najważniejsza będzie cierpliwość i ostrożność za kierownicą. Przypominamy, że w wielu miejscach zmieni się organizacja ruchu. Apelujemy o to, aby zwracać uwagę na oznakowanie i polecenia policjantów. Jeśli będzie taka potrzeba, w miejscach wzmożonego ruchu lub tam, gdzie będą się tworzyć zatory funkcjonariusze będą ręcznie kierować ruchem – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Należy pamiętać, że gesty i polecenia podawane przez policjanta mają absolutny priorytet, jeśli na skrzyżowaniu działa sygnalizacja i policjant kieruje ruchem, wiążące dla nas są jego polecenia.

Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na:

– właściwie używanie świateł

– przekraczanie prędkości

– stan trzeźwości kierujących

– wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych

– omijanie pojazdów, które utknęły w zatorze

– wymuszanie pierwszeństwa przejazdu

– używanie telefonów komórkowych wbrew przepisom.

Policjanci będą korzystać z oznakowanych i niezoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory, będą także używać laserowych mierników prędkości. Na szczególnie niebezpiecznych odcinkach dróg kontrole prędkości będą prowadzone w sposób kaskadowy.

Wszystkim pieszym policja przypomina o obowiązku noszenia odblasków po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Za nieprzestrzeganie przepisu grozi kara grzywny od 20 do 500 złotych.

O zmianach w ruchu przy rzeszowskich cmentarzach czytaj TUTAJ, a TUTAJ o liniach specjalnych MPK, którymi można dojechać na cmentarze.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama