Zdjęcie:: Materiały organizatorów
Reklama

Dla dzieci w wieku 6-12 lat zostały  przygotowane cztery kreatywne wykłady, które mają zachęcić maluchy do nauki. Naukowcy będą mówić m.in. o sercu, Kosmosie, pamięci doskonałej czy kwestiach związanych z mechatronika. Internetowa rejestracja uczestników trwa do 19 lutego.

Politechnika Dziecięca to wspólny projekt Politechniki Rzeszowskiej oraz Pratt&Whitney Rzeszów (dawna WSK), który powstał w 2009 roku. Zrodził się on z troski o przyszłość dzieci, które rozpoczynają edukację i chęć zainteresowania ich nauką. PRz, jako pierwsza uczelnia wyższa w regionie, postawiła również na nauczenie najmłodszych.

„Celem projektu było odciągnięcie młodych ludzi od ekranów telewizorów i monitorów komputerów i pokazanie im, że uczyć można się nie tylko w „sztywnych” ławkach szkół, a nauka może stać się zabawą i dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu” – czytamy na stronie Politechniki Dziecięcej.

Projekt przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, czyli dla dzieci w wieku 6-12 lat. Prowadzący wykłady, ćwiczenia i zajęcia laboratoryjne przygotowują je w taki sposób, aby każde dziecko jak najwięcej zrozumiało i zapamiętało. Podczas zajęć dzieci przez zabawę i przystępną dla nich formę przekazywania informacji zdobywają wiedzę i inspirują się do dalszego odkrywania świata

„Mamy nadzieję, że uczestnictwo w zajęciach przyczyni się do rozwijania już istniejących, bądź wzbudzi zupełnie nowe zainteresowania małych studentów. Ufamy, że dzięki odpowiedniemu zaprezentowaniu nauk ścisłych, nasi młodzi studenci, w dorosłym już życiu wybiorą uczelnie techniczne, tak aby zgłębiać swoją wiedzę i zdobywać wykształcenie w tym kierunku” – czytamy na stronie PD.

Zajęcia Politechniki Dziecięcej odbywają się w Rzeszowie oraz w filiach w Mielcu, Ustrzykach Dolnych, Dębicy oraz Stalowej Woli bezpłatnie. Aby dziecko mogło wziąć udział w zajęciach rodzice muszą je zarejestrować drogą elektroniczną. Rejestracja na semestr letni 2017 trwa  do 19 lutego na stronie internetowej dolina-wiedzy.pl/pd/uczelnia/rejestracja/

Po jej zakończeniu, 20 lutego, odbędzie się losowanie uczestników. Wyniki opublikowane zostaną dzień później (21 lutego). Listy uczestników znajdą się  na stronie Politechniki Dziecięcej w Aktualnościach oraz zakładce Listy uczestników.

W Rzeszowie na dzieci czeka 468 miejsc. W programie semestru letniego znajdą się zajęcia pt. „Serce – jak działa?”, które prowadzi dr Ilona Nowak omawiając budowę serca, jaką ono pełni rolę w naszym organizmie. Zostanie również zmierzony puls uczestnikom puls.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na zajęciach dzieci dowiedzą się również, co wspólnego ma impuls elektryczny z pracą serca; dlaczego prąd elektryczny jest niebezpieczny dla człowieka oraz co to jest i jak pracuje rozrusznik serca.

O sercu będzie mowa 11 marca. Następnie 8 kwietnia Radosław Pior będzie mówił o „Wielkim Wybuch, czarnej dziurze i Kosmosie”.  Dzieci na zajęciach zdobędą wiedzę na temat  prapoczątków Wszechświata, powstawania gwiazd i Galaktyk oraz poznają zjawisko rozszerzania się Wszechświata oraz ewolucji gwiazd, a także wsłuchają się w dźwięki Kosmosu.

„Czy sterownik steruje, a falownik faluje?” – na to pytanie odpowie Natalia Rusin-Zielińska 20 maja. Na zajęciach dzieci dowiedzą się, czym jest sterownik przemysłowy i po co ktoś go wymyślił; co to znaczy „sterować” w życiu codziennym i w języku automatyki oraz skąd silnik wie, jak szybko ma się kręcić.

Ostanie zajęcia zostały zaplanowane na 17 czerwca i poprowadzą je Joanna Kotek oraz Magdalena Polek, które będą mówić o „Pamięci doskonałej, czyli jak się uczyć, żeby wszystko zapamiętać”. Podczas zajęć dzieci dowiedzą, jak działa pamięć i w jaki sposób mózg zapamiętuje nowe informacje; jakie sposoby i techniki można wykorzystać, aby zwiększyć efektywność pamięci.

Zajęcia będą się odbywać w trzech grupach. Każdy wykład będzie trwał godzinę. Pierwsze zajęcia będą się zawsze rozpoczynać o godz. 10:00, a ostatnie kończyć o godz. 15:00.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama