Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Pracownia media VR, biogreen, tekstylna & wearables, elektroniczna – hackerspace, szybkiego prototypowania oraz modelarnia. Od października z przestrzeni PCI ProtoLab będą korzystać uczniowie i studenci z Podkarpacia.

Budynek Podkarpackiego Centrum Innowacji ProtoLab przy ul. Lenartowicza 6 w Rzeszowie to 400 m kw. wyposażonych pracowni, z których będą mogli korzystać kreatorzy i innowatorzy z Podkarpacia – zapowiadają twórcy ProtoLab. 

Skupiamy się głównie na inicjatywach młodych mieszkańców Podkarpacia, w szczególności uczniów szkół średnich oraz uczelni wyższych – mówi Łukasz Bonarek, dyrektor zarządzający PCI ProtoLab.

ProtoLab jest otwarty nie tylko dla osób technicznych. Każdy pomysł realizuje się w zespole. – W zespołach potrzebne są osoby, które zajmą się finansami, zaplanują przebieg procesu, opracują plan na rozwój projektu, jego promocję i wiele innych elementów – wyjaśnia Łukasz Bonarek.

W ProtoLab będzie pracownia media VR, głównie dla uczniów i studentów kierunków IT, grafiki komputerowej oraz związanych z mediami. Będą oni mogli m.in. tworzyć i rozwijać biznesy oparte o media społecznościowe oraz nowe formy sztuk audiowizualnych.

Nowością będzie pracownia biogreen do eksperymentów i realizacji projektów wykorzystujących materiały ekologiczne, recyklingowalne oraz naturalne. W pracowni będą m.in. roślinne laboratorium z dygestorium, mikroskop elektroniczny, komora klimatyczna, regał uprawowy i podstawowe akcesoria oraz mierniki laboratoryjne.

Kolejną pracownią będzie pracowania tekstylna & wearables. To przestrzeń dla designerów odzieży, projektantów oraz innowatorów w dziedzinach tekstroniki, inteligentnej odzieży ochronnej i elektroniki noszonej.

W nowym budynku ProtoLab znajdzie się też pracownia elektroniczna – hackerspace, do kodowania, programowania mikrokontrolerów, tworzenia układów PCB, systemów czujników i układów sterujących. W pracownicy będzie można korzystać m.in. z mikroskopu inspekcyjnego, preahaeterów, oscyloskopów, generatorów funkcyjnych oraz szeregu akcesoriów niezbędnych do prac z elektroniką.

Kolejną przestrzenią w ProtoLab będzie pracownia szybkiego prototypowania dla kreatorów i studentów praktycznie każdego kierunku studiów, niezależnie od profilu branżowego. W połączeniu z pozostałymi pracowniami, pracownia umożliwi realizację projektów gotowych do testów i tworzenie prototypów w czasie – od kilku do kilkudziesięciu godzin.

Ostatnią pracownią będzie warsztat – modelarnia, gdzie użytkownicy będą mogli dokonać obróbki praktycznie każdego materiału naturalnego, tworzyw sztucznych i metali nieżelaznych. W wyposażeniu warsztatu znajdzie się m.in. wiertarka pionowa, precyzyjne piły taśmowe, szlifierki, wiertarko-wkrętarki, tokarka modelarska i całe zaplecze stolarskie.

W nowym budynku, studenci i uczniowie będą mogli skorzystać również ze wsparcia specjalistów, m.in. ds. druku 3D i szybkiego prototypowania. – Rolą specjalistów będzie dostarczenie wiedzy i wsparcie zespołów na każdym etapie realizacji projektu. W ProtoLab powstanie wiele ciekawych rozwiązań – przekonuje dyrektor Bonarek.

Użytkownicy ProtoLabu będą mogli stworzyć takie prototypy jak: modele latające, symulatory, elektroniczne układy sterowania czy modele 3D. Oficjalne otwarcie nowych przestrzeni ProtoLab nastąpi już w październiku.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama