Od poniedziałku (22 lutego) klienci rzeszowskiej galerii handlowej Graffica będą płacić za parkowanie. Obecnie trwają testy systemu.

O tym, że galeria Graffica wprowadzi płatne parkowanie informowaliśmy ok. 2 tygodnie temu. Znany jest już termin wprowadzenia opłat.

– Będziemy je pobierać od najbliższego poniedziałku. Pierwsze dwie godziny będą darmowe. Za trzecią godzinę i kolejną opłata wynosić będzie 2 zł. Parking będzie czynny przez całą dobę.

– Przez pierwszy miesiąc płatne parkowanie obowiązywać będzie przez cały tydzień. Potem zastanowimy się, czy w weekendy nie zrezygnować z opłat. Prawdopodobnie tak będzie, ale na taką decyzję potrzebujemy jeszcze czasu – mówi Sebastian Podkulski, prezes Galerii Rzeszów, do której należy galeria Graffica.

Klienci będą mogli także wykupić abonament. Koszt miesięcznego parkowania przy Graffice z nieograniczoną liczbą godzin wyniesie 170 zł. To o 30 zł taniej od abonamentu w niebieskiej płatnej strefie parkowania w Rzeszowie, która obowiązuje od początku 2016 r. Godzina parkowania przy Graffice też będzie tańsza – o 40 groszy.

Na terenie parkingu Graffici, który jest w stanie pomieścić około 500 samochodów, zamontowane zostały już szlabany i budki, w których pracownicy galerii będą pomagali w obsłudze urządzeń. Do końca tego tygodnia system będzie testowany.

Choć kierowcy jeszcze nie płacą, to sam widok szlabanów skutecznie odstrasza przed wjazdem na parking i jest na nim mniej samochodów. – To oznacza, że sporo kierowców korzystających z naszego parkingu, nie było klientami naszej galerii – uważa Sebastian Podkulski.

Każdy kierowca przed wjazdem na parking będzie pobierał bilet. Po wizycie w Graffice z biletem będzie musiał podejść do jednego z czterech punktów przy wejściach do galerii. System odczyta, ile czasu samochód stał na parkingu, a przy wyjeździe trzeba będzie uiścić stosowną opłatę.

W punktach kasowych będzie też można wyrobić kartę abonamentową. Od godz. 7:00 do 22:00 obsługą płatnej strefy będą zajmowali się pracownicy Graffici, a od 23:00 do 7:00 ochroniarze galerii.

Płatne parkowanie przy Gaffice zostaje wprowadzone w wyniku masowego stawiania aut przez kierowców, którzy nie chcą płacić za parkowanie w płatnej strefie w centrum miasta. Przedstawiciele Graffici szacują, że grubo ponad połowa kierowców po wyjściu z auta do galerii już potem nie wchodziła.

– Na cały dzień i czasami na całą noc zostawiali auto. Zdarzały się sytuacje, że na parkingu auta stawiano na wiele tygodni z kartką za szybą i napisem: „Sprzedam”. Zależy nam tym, by klienci galerii mieli, gdzie zaparkować. Na płatnym parkowaniu nie chcemy zarabiać. Chcemy mieć klientów – twierdzi Sebastian Podkulski.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama