Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Sławomir Porada
Reklama

Sławomir Porada nie jest już zastępcą wójta gminy Trzebownisko. Powód? Powiedział wójtowi, że chce go zastąpić. A ten go odwołał. 

– Spotkałem się z nim w czwartek, 4 maja. Powiedział mi, że za rok będzie startował w wyborach na wójta gminy. Mówię mu: „Sławek, chyba zwariowałeś? Nie rozumiem twojej decyzji”. Byłem tym bardzo zaskoczony – opowiada Lesław Kuźniar, wójt Trzebowniska.

– Do tej pory tworzyliśmy zgrany kolektyw, razem pracowaliśmy na rzecz gminy. Teraz okazuje się, że nie idziemy jedną drogą – wójt ponad 20-tysięcznej podrzeszowskiej gminy wciąż nie może uwierzyć, że jego zastępca ogłosił start w kolejnych wyborach na wójta. 

– Na 12 miesięcy przed wyborami. Dość wcześnie, a przecież tyle się może jeszcze wydarzyć – wzdycha Lesław Kuźniar. 

Każdy by tak zrobił. Chyba 

On sam wójtem Trzebowniska jest drugą kadencję – od 2014 roku, wcześniej, od 2010 r. był zastępcą wójta Józefa Fedana. Kuźniar nie należy do partii, ale mówi, że popiera tych, którzy dotują gminę. Gdy został wójtem, na swojego zastępcę powołał Sławomira Poradę. 

Porada nadzorował pracę wydziału ochrony środowiska i gospodarki gruntami, kultury i ośrodka pomocy społecznej. Po raz pierwszy oświadczył, że będzie startował na wójta gminy 28 kwietnia. W czwartek, 4 maja, potwierdził to w rozmowie z Lesławem Kuźniarem.

Jak zareagował Kuźniar? Odwołał Sławomira Poradę z zajmowanego stanowiska. – Chyba każdy by tak zrobił na moim miejscu – uważa Lesław Kuźniar. 

Porada: zarządzać dynamicznie 

Sławomir Porada wydał w czwartek oświadczenie, w którym potwierdził, że został odwołany z funkcji zastępcy wójta i okoliczności z tym związane. 

„Gmina zasługuje na to by być podmiotem zarządzanym dynamicznie, odważnie, innowacyjnie, przez pokolenie ludzi młodszych, ale doświadczonych zawodowo w pracy menedżerskiej i samorządowej” – napisał w oświadczeniu Porada. 

Ocenił, że odwołanie go z funkcji zastępcy wójta Trzebowniska jest dowodem na to, że rozmowy z wójtem Kuźniarem o przyszłości gminy „schodzą na dalszy plan, a dla niego liczy się tylko kolejna kadencja w Urzędzie”.

„Będę zatem kandydował, aby Gmina w końcu mogła wejść na wyższy poziom nie tylko zarządzania, ale nade wszystko rozwoju i realizacji potrzeb wszystkich naszych mieszkańców” – dodał w dalszej części oświadczenia Sławomir Porada. 

Wkrótce przedstawi swój program

Zapewnił, że jest „otwarty na dialog” i zamierza rozmawiać „ze wszystkimi, którym zależy na tej zmianie”. Porada zapowiedział, że „w odpowiednim czasie” przedstawi swój program, zaplecze i zespół, z którym zamierza pracować.

„Teraz jednak Dziękuję wszystkim, z którymi pracowałem, którzy wspólnie ze mną podejmowali trudne wyzwania dla dobra naszej lokalnej społeczności” – dodał na koniec Sławomir Porada. 

Lesław Kuźniar nie chce na razie podsumowywać pracy ze Sławomirem Poradą. – Na refleksję przyjdzie jeszcze czas – mówi wójt. Kto Poradę zastąpi? – Jeszcze nie wiem. Może nikogo nie będę powoływał, ale sam mogę nie dać rady – dodaje Kuźniar. 

Wybory samorządowe powinny się odbyć jesienią br. Ale już wiadomo, że rząd PiS przesunął je na wiosnę 2024 roku, by samorządowe nie zbiegały się z parlamentarnymi. Termin wyborów samorządowych nie jest jeszcze znany.

W czwartek po południu wójt Lesław Kuźniar na Facebooku zamieścił swoje oświadczenie w sprawie odwołania Sławomira Porady z funkcji wicewójta. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama