Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Podkarpaccy policjanci znów namierzali nietrzeźwych kierowców na drogach naszego województwa. W miniony weekend zatrzymali 56. 

W sobotę i niedzielę podczas akcji „Trzeźwy weekend” policjanci wydziałów ruchu drogowego zwracali uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierujących oraz na ich stan trzeźwości. W wyznaczonych punktach na terenie całego województwa sprawdzili stan trzeźwości 17 773 kierujących.

Policjanci ujawnili 56 nietrzeźwych kierujących. – 31 kierowców odpowie za popełnione wykroczenie, a 25 za przestępstwo – poinformowała w poniedziałek Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, która przypomina, że nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie opóźnia reakcję i osłabia koncentrację.

– Kierowcy będący pod wpływem alkoholu stwarzają niebezpieczeństwo dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli widzisz, że nietrzeźwa osoba chce prowadzić pojazd, nie pozwól na to! Uniemożliwiając jazdę pijanemu kierowcy, ochronisz przed nieszczęściem jego i tych, których może spotkać na swojej drodze – podkreślają podkarpaccy policjanci. 

Jazda w stanie po użyciu alkoholu (0,2-0,5 prom.) jest „tylko” wykroczeniem. Grozi za to grzywna od 2500 zł do 30 tys. zł lub areszt do 30 dni, co najmniej półroczny zakaz prowadzenia pojazdów (maksymalnie do trzech lat) i 10 punktów karnych (od 17 września 2022 roku będzie to 15 punktów).

Natomiast wsiadanie za kółko w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 prom.) to przestępstwo zagrożone karą do dwóch lat więzienia, grzywną (co najmniej 5000 zł), zakazem prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat. Jeszcze surowiej karana jest recydywa – do 5 lat więzienia, utrata prawa jazdy co najmniej na trzy lata, podwójna minimalna grzywna.

Trzecia jazda po alkoholu oznacza, że kierowca dożywotnio utraci prawo jazdy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama