Zdjęcie: Wikipedia

Laureatki pokojowej Nagrody Nobla Tawakkol Karman z Jemenu, Leymah Gbowee z Liberii oraz Jody Williams z USA odwiedzą Rzeszów. Spotkają się z ukraińskimi kobietami i aktywistami pomagającymi uchodźcom. 

Laureatki pokojowej Nagrody Nobla przyjadą do Polski w niedzielę, 19 czerwca, na początek zatrzymają się w Krakowie. Chcą przyjrzeć się sytuacji ukraińskich uchodźczyń i pracy kobiecych organizacji działających na ich rzecz. – Noblistki chcą okazać im swoje wsparcie – przekazał koordynator wizyty w Polsce Bartosz Ocipski.

W poniedziałek, 20 czerwca, spotkają się z uchodźczyniami i wolontariuszami pomagającymi Ukraińcom. Będą w jednym z ośrodków współprowadzonych przez krakowski MOPS oraz w Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC). Wezmą też udział w obchodach Światowego Dnia Uchodźcy i Uchodźczyni, który przypada właśnie 20 czerwca. 

Z Krakowa noblistki wyjadą do Rzeszowa, zatrzymają się w hotelu Bristol, a we wtorek rano pojadą do Przemyśla. Stamtąd udadzą się z jednodniową wizytą do Lwowa.

– Laureatki będą słuchać kobiet i pytać, jak najlepiej wspierać ich wysiłki na rzecz pokoju; jak decydenci mogą sprawić, by głos kobiet był słyszalny, oraz w jaki sposób można lepiej reagować na wpływ konfliktów zbrojnych na cywilne kobiety – dodał Bartosz Ocipski

W czwartek, 23 czerwca, w drodze powrotnej, noblistki znów zatrzymają się w Rzeszowie. – Przed południem odwiedzą Tymczasowy Dom Uchodźców – powiedział nam Bartosz Ocipski. Azyl dla uchodźców przy ulicy Zwięczyckiej zorganizowała Magdalena Mukomiełow. 

Laureatki pokojowego Nobla działają wspólnie jako Inicjatywa Kobiet Noblistek (Nobel Women’s Initiative). Organizację założono w 2006 roku w Kanadzie. Powstała, by wspierać kobiece inicjatywy pokojowe na świecie, przeciwdziałać przemocy, dyskryminacji, łamaniu praw człowieka i militaryzmowi.

Tawakkol Karman, Leymah Gbowee oraz Jody Williams prowadzą ją wspólnie z  Shirin Ebadi z Iranu i Rigoberta Menchu Tum z Gwatemali. 

Tawakkol Karman działa na rzecz praw człowieka. Jest dziennikarką i polityczką, założycielką organizacji Women Journalists Without Chains, która walczy o wolność słowa i demokrację. Karman Nobla otrzymała w 2011 roku. 

Leymah Gbowee jest działaczką na rzecz pokoju i praw człowieka, organizatorką ruchu chrześcijanek i muzułmanek „Masowa Akcja Kobiet Liberii na rzecz Pokoju”, który przyczynił się do zakończenia wojny domowej w Liberii w 2003 r. Gbowee Nobla dostała w 2011 roku. 

Jody Williams, amerykańska działaczka na rzecz pokoju i praw kobiet, koordynatorka Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych – organizacji dążącej do wyeliminowania min przeciwpiechotnych. Williams otrzymała Nobla w 1997 roku. 

Wizytę noblistek w Polsce i Ukrainie organizuje Nobel Women’s Initiative we współpracy z The Azadi Project i innymi organizacjami partnerskimi.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama