Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News

5 mln zł – tyle miasto zamierza wydać na tunel pieszo-rowerowy, który w przyszłym roku ma powstać na osiedlu Architektów w Rzeszowie. 

W rejonie przystanku przy ul. Podkarpackiej, w okolicach znajduje się przejazd kolejowy. To rejon łączący ulicę Zawiszy Czarnego z Podkarpacką. Mieszkańcy, którzy tam wysiadają i chcąc dostać się do swoich bloków po przeciwnej stronie, często przechodzą w niedozwolonym miejscu, ponieważ brakuje tam bezpiecznego przejścia.

Taki stan trwa już od około trzech lat. Wcześniej mieszkańcy korzystali z terenu prywatnego, który wynajęto później pod sklep. Nowy najemca otoczył posesję drutem kolczastym oraz kolcami, bo kierowcy w okolicy urządzali sobie nocne wyścigi. 

Po tym, jak właściciel wspomnianego terenu, na którym stoi sklep, otoczył posesję drutem kolczastym, z „dzikiego” przejścia po kamieniach przy salonie Seata korzysta większość mieszkańców. Dojście na ul. Podkarpacką zajmuje im ok. 10 minut.

Jedyne „legalne” przejście i przejazd przez tory znajduje się okolicach dawnego sklepu Praktiker i IV Liceum Ogólnokształcącego (odcinek ulicy Zawiszy Czarnego), ale czas przejścia do przystanku autobusowego przy ul. Podkarpackiej zajmuje ok. 25 minut.

Dlatego, by ułatwić życie mieszkańcom, Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, jeszcze w 2018 roku zapowiedział, że ulicę Zawiszy Czarnego z Podkarpacką połączy tunel. Od tej obietnicy minęło ponad 1,5 roku. Na jakim etapie jest teraz inwestycja?

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Do końca br. chcemy pozyskać projekt budowlany. Następnie podpiszemy umowę z koleją o przekazaniu działek. Musimy też pozyskać pozwolenie na budowę. Przewidujemy, że uda nam się to wszystko załatwić do wakacji 2020 roku – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

– Liczymy także na to, że w lipcu lub sierpniu uda się rozpocząć prace budowlane, które planujemy skończyć do końca 2020 roku – dodaje. 

W ramach prac budowlanych powstanie tunel pieszo-rowerowy. Miasto na inwestycję planuje wydać 5 mln zł. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama