Przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 19 z drogą lotniskową nie powstanie estakada. Radni sejmiku podkarpackiego uznali, że wystarczy wybudować turbo rondo.

[Not a valid template]

 

Sprawa dotyczy planu budowy łącznika dwóch dróg ekspresowych – planowanej S19 na odcinku Rzeszów – Lublin, a także S9 do Radomia. Pierwsza koncepcja zakładała, że przy skrzyżowaniu DK 19 z drogą lotniskową (drogi wojewódzkiej 869) powstanie estakada. Inwestycję oszacowano na ok. 30 mln zł.

Ale na ostatniej sesji sejmiku radni uznali, że lepszym rozwiązaniem będzie budowa turbo ronda o bardzo dużej przepustowości. Główna zasada funkcjonowania takiego ronda polega na tym, że po wjeździe na nie, kierunki ruchu z pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinają się. To rozwiązanie o wiele tańsze, niż budowa estakady. Na turbo rondo trzeba wydać ok. 6 mln zł.

– Przeanalizowaliśmy to jeżeli chodzi o ruch, o finanse, oddziaływanie społeczne i instytucjonalne. Stwierdziliśmy, że lepszym rozwiązaniem w tym miejscu jest rondo turbinowe – mówił marszałek Władysław Ortyl (PiS).

– 25 mln zł zaoszczędzone na tej inwestycji niekoniecznej z punktu widzenia ruchu i z punktu widzenia parku (Parku Naukowo-Technologicznego – red.) może służyć inwestycjom, które czekają w innych miejscach województwa – dodał Ortyl.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Zmianę planów nie poparła sejmikowa opozycja. – Zastanówmy się, czy aby na pewno dzisiaj zależy nam na tym, żeby oszczędzać 3 mln zł, aby za kilka lat wydać kilkadziesiąt milionów, bo trzeba będzie to skrzyżowanie przebudować – ostrzegała Teresa Kubas-Hul, przewodnicząca klubu Platformy Obywatelskiej w sejmiku.

Władze Podkarpacia twierdzą, że budowa turbo ronda jest lepsza też z innego powodu.

– Były prowadzone rozmowy z Aeroklubem Rzeszowskim, który od wielu lat ma siedzibę w pobliżu węzła przy starej „19” i obecnej drodze lotniskowej. Projekt, który został zrobiony z tzw. estakadą powodowałby, że Aeroklub nie miałby możliwości funkcjonowania – przekonywał wicemarszałek Wojciech Buczak.

PiS, mający większość w sejmiku, przegłosował, że samorząd przeznaczy 80 tys. zł na aktualizację planów.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama