Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Wszystkie wydarzenia odbędą się online. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbędzie się w dniach 8-15 maja. Sprawdźcie, co się będzie działo w Rzeszowie. 

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek jest akcją promującą czytelnictwo i biblioteki. Wydarzenie ustanowione przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i odbywa się nieprzerwanie od 2004 roku. Tegoroczna, już 28. edycja OTB, odbywa się pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”, którego autorką się Marzena Przybysz z prezydium zarządu głównego SBP:

Hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” jest wielowątkowe, wielozdarzeniowe, można je umieścić na różnorodnych płaszczyznach dnia codziennego. Nawiązuje także do bieżącej sytuacji. Po czasie ścisłej izolacji i przebytej kwarantanny w dobie pandemii następuje czas wyjścia do stref społecznych i kulturalnych, środowisk i instytucji kultury – mówi Przybysz.

Hasło można odnieść zarówno do fizycznej obecności w realnej przestrzeni bibliotecznej jak i do działalności bibliotek online, do ich cyfrowych zasobów, do których docieramy poprzez strony internetowe bibliotek, portale, media i komunikatory społecznościowe. 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie na to wydarzenie przygotowała atrakcyjny program online, którego finałem będzie Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie – majowe święto biblioteki. Dotychczas dzieci i dorośli odwiedzali WiMBP w Rzeszowie od 18:00 do 24:00, gdzie czekały na nich wystawy, pokazy, warsztaty, koncerty i konkursy.

Tegoroczna Noc WiMBP w Rzeszowie, ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną, zgromadzi uczestników przed ekranami smartfonów i komputerów.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, 8-15 maja 2021

– „Co wiesz o WiMBP w Rzeszowie?” – quiz dla Czytelników i Bibliotekarzy

– „Znajdziesz mnie w bibliotece” – animacja poklatkowa o bajkowych bohaterach

– „Akcja Digitalizacja” – filmiki o procesie digitalizacji książek przez bibliotekarzy, cz. 1 „Wprowadzenie”, cz. 2 „Skanowanie”, cz. 3 „Opracowanie”

– „Znajdziesz je w bibliotece” – animacja z książkami w roli głównej

– Filmiki ukazujące pracę bibliotekarzy: „Kulisy pracy bibliotekarza na wesoło” oraz „Z życia biblioteki – migawki wspomnień Kruka Anastazego”

Finał Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek

15 maja – Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie:

– 18:00 – spotkanie autorskie online z Januszem Leonem Wiśniewskim – rejestracja TUTAJ

– 19:00 – „Rzeszów na starej pocztówce – widok współczesny” – wirtualna wystawa

– 19:30 – „Akcja Digitalizacja” – cz. 3 „Opracowanie” 

– 20:00 – „Stanisław Lem – pisarz, myśliciel, człowiek” – wykład dra hab. Wojciecha Birka, prof. UR

– 21:00 – „Książki nie do czytania” – warsztaty papieroplastyki z Darią Sikorą

– 22:00 – „Cymelia ze zbiorów WiMBP w Rzeszowie” – wirtualna wystawa

Wszystkie wydarzenia będą dostępne dla uczestników na stronie biblioteki www.wimbp.rzeszow.pl oraz na fanpage’u WiMBP w Rzeszowie.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: