Reklama

W poniedziałek (1 grudnia) w Rzeszowie rozpocznie się Tydzień Filmu Niemieckiego. W uroczystej inauguracji weźmie udział konsul generalny Niemiec Werner Köhler.

TFN organizowany jest w Polsce po raz 14. Tegoroczna edycja odbywa się w 8 miastach w Polsce: we Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Opolu, Zielonej Górze i po raz pierwszy w Rzeszowie i Kielcach. To największy przegląd kina niemieckiego w Polsce.

Przez cały tydzień będzie można zobaczyć siedem filmów, które stały się szlagierami niemieckiej kinematografii w ubiegłym roku. Wśród nich znajdą się także obrazy z pokazów konkursowych popularnego festiwalu filmowego Berlinale. Zobaczymy „Drogę krzyżową” w reżyserii Dietricha Brüggemanna, nagrodzoną Srebrnym Niedźwiedziem za scenariusz oraz „Między światami” w reżyserii Feo Aladag. To dwa bardzo różniące się od siebie filmy, które pokazują różnorodne Niemcy.

Mniej znany rozdział powojennej historii Niemiec prezentuje Christian Schwochow w filmie „Zachód”. Z tematami historycznymi, choć w zupełnie odmienny sposób, rozprawia się w filmie „Finsterworld” także Frauke Finsterwalder.

„Opuścić Marrakesz” w reżyserii Caroline Link, który zainauguruje przegląd, oraz film „Rodzice” Roberta Thalheima podejmują temat rodziny i opowiadają o wielkim wyzwaniu, jakim jest wychowanie dzieci. Z kolei sztuka fałszerstwa jest motywem przewodnim dokumentu „Beltracchi – Sztuka fałszerstwa”.

Większość z prezentowanych podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego tytułów nie była do tej pory pokazywana na polskich ekranach. Wszystkie filmy będą wyświetlane w oryginalnej wersji językowej z napisami w języku polskim.

Wszystkie pokazy odbywać się będą w auli Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Pigonia 1 (budynek A0). Początek projekcji o godz. 17:00, wyjątkiem jest poniedziałek – godz. 18:00.

Organizatorami tegorocznego Tygodnia Filmu Niemieckiego są m.in. Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, Dom Norymberski w Krakowie, Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie, German Films i Instytut Goethego w Krakowie oraz Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

eMKa

Program przeglądu:

– 1 grudnia., godz. 18.00 – Opuścić Marrakesz (Exit Marrakech), Niemcy, 2013, reż. Caroline Link, 122 min – uroczyste otwarcie przeglądu

– 2 grudnia, godz. 17.00 – Rodzice (Eltern), Niemcy 2013, reż. Robert Thalheim, 99 min.

– 3 grudnia, godz. 17.00 – Finsterworld, Niemcy 2013, reż. Frauke Finsterwalder, 91 min.

– 4 grudnia, godz. 17.00 – Droga krzyżowa (Kreuzweg), Niemcy, 2014, reż. Dietrich Brüggemann, 107 min.

– 5 grudnia, godz. 17.00 – Między światami (Zwischen Welten), Niemcy, 2014, reż. Feo Aladag, 103 min.

– 6 grudnia, godz. 17.00 – Zachód (Westen), Niemcy, 2013, reż. Christian Schwochow, 102 min.

– 7 grudnia, godz. 17.00 – Beltracchi – Sztuka fałszerstwa (Beltracchi – Die Kunst der Fälschung), Niemcy, 2013, reż. Arne Birkenstock, 102 min.

redakcja@rzeszow-news.pl

 

 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.