Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Więcej przestrzeni wypoczynkowej w centrum Rzeszowa – tak ma u nas wyglądać Europejski Tydzień Mobilności. Od 16 do 22 września. 

Rzeszów od lat przyłącza się do Europejskiego Tygodnia Mobilności, kampanii Komisji Europejskiej, która od 2002 r. namawia kraje Unii Europejskiej do promowania transportu publicznego. Kulminacyjnym punktem ETM jest Dzień bez Samochodu – 22 września.

– Tego dnia z rzeszowskiej komunikacji miejskiej za darmo będzie mógł korzystać każdy, kto okaże ważny dowód rejestracyjny pojazdu, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem oraz dokument potwierdzającego tożsamość – informuje ratusz. 

Plac Farny bardziej dla pieszych 

ETM w Rzeszowie to nie tylko Dzień Bez Samochodu. Miasto przy tej okazji stara się pokazać, że miejsca dotychczas opanowane przez samochody, mogą być też przyjazną przestrzenią dla pieszych. I mieszkańcy mogą w nich wypoczywać.

Takim przykładem jest plac Farny. Już rok temu miasto zamknęło go na tydzień dla samochodów. Postawiono tam parklety, donice z roślinnością i leżaki, przed kościołem farnym zaparkowała także kawiarnia na czterech kółkach. 

Podobnie będzie i w tym roku ze znaczącą już różnicą, z której kierowcy raczej się jednak nie ucieszą. – Parklety, które teraz ustawiliśmy na placu, pozostaną na stałe – zapowiedział w czwartek Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

Podobnie się stało rok temu, gdy na części ulicy Jagiellońskiej postawiono duże ławki i donice z roślinami. Kierowcy nie mogą już zawracać, wjeżdżając na deptak przy ulicy 3 Maja. Mają specjalną „zawrotkę” na wysokości kamienicy nr 4.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Na jednym z parkletów na placu Farnym zamontowana zostanie instalacja artystyczna, stworzona w duchu Land Artu, czyli tzw. sztuki ziemi. Będzie można ją podziwiać już od piątku.

Tańsze zwiedzanie i darmowe roślinki 

Ponadto w trakcie ETM będzie obowiązywała zniżka na bilety (20 zł/os) do Rzeszowskich Piwnic, jeżeli ktoś przyjedzie rowerem lub komunikacją miejską (za okazaniem biletu). Zniżka obowiązuje na dwie ścieżki zwiedzania: interaktywną legendę oraz bilety historii.

W dniach 16-22 września dla pierwszych 100 osób, które przyjdą do Rzeszowskiego Inkubatora Kultury (ul. Jagiellońska 24) pieszo, dojadą rowerem lub komunikacją miejską otrzymają roślinkę z Punktu Adopcji Roślin oraz saszetkę z mieszanką nasion łąki kwietnej.

18 września o godz. 17:00 odbędzie się wykład on-line „Zrównoważona mobilność miejska – wyzwania i perspektywy” – na żywo na facebookowym profilu Urban Lab Rzeszów oraz na stronie Urban Labu. 

Park(ing) Day – ECOwarsztatownia

W ostatni dzień ETM, 22 września, oprócz darmowej komunikacji miejskiej, warto odwiedzić jedną z czterech filii Rzeszowskiego Domu Kultury: Załęże (ul. Ks. J. Stączka 12),  Country (ul. Herbowa 3), Staroniwa (ul. Staroniwska 46) i Słocina (ul. Paderewskiego 154).

Od godz. 16:00 do 18:00 parking filii RDK zamienią się w strefy dla dzieci. Będą m.in. eco warsztaty, gdzie dzieci z materiałów recyklingowych będą mogły przygotować rzeczy codziennego użytku, strefa wymiany odzieży, zabawek, książek i innych podmiotów.

Dla najmłodszych dostępne będą kąciki zabaw EkoSmyki oraz wiele innych atrakcji promujących nawyki proekologiczne, idee zero waste. Na miejscu pozostawić będzie też można plastikowe nakrętki i zużyte baterie.

Happening „Przystanek poezji”

Także 22 września, od godz. 10:00 do 14:00, na przystankach MPK przy ul. Dąbrowskiego będzie trwał „Przystanek poezji”. Grupa młodych aktorów ze studia aktorskiego RDK na przystankach zrealizuje happening. Aktorzy w kostiumach bohaterów różnych książek czytać będą poezję i fragmenty prozy.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama