Reklama

Spełnia się czarny scenariusz tych, którzy uważali, że zasypanie ratusza wnioskami o budowę fontanny ze strumieniem i sceną w Parku Papieskim w Rzeszowie, zabija ideę Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Jak inaczej interpretować ostateczne wyniki drugiej edycji RBO 2015? Najwięcej głosów – prawie 4 tysiące – oddano właśnie na budowę fontanny, której koszt wyceniono na 5,553 mln zł, czyli praktycznie całą kwotę z 6 mln zł przeznaczonych na zadania inwestycyjne. Na drugim miejscu znalazło się wybudowanie otoczenia sceny amfiteatralnej oraz placu zabaw dla dzieci i siłowni na osiedlu Krakowska – Południe. Na ten projekt, którego koszt wyceniono na 1,2 mln zł, głosowało 2928 osób.

Ale ponieważ koszt obu inwestycji przekracza 6 mln zł, to do drugiego projektu z budżetu miasta należałoby dołożyć 730 tys. zł. Ta decyzja będzie już zależała od prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca i radnych. Przesądzony jest raczej los pozostałych projektów, które uzyskały niewiele mniej głosów, jak choćby remont i modernizacja boisk sportowych przy Zespole Szkół nr 6 przy ul. Solarza (2,5 mln zł – 2706 głosów), czy budowa kolejnego street workoutu, tym razem w parku Sybiraków (40 tys. zł – 2839 głosów).

„Gratulacje dla Biskupa”

Oznaczenia przejazdów rowerowych na rzeszowskich ulicach prędko nie doczekają się rowerzyści. Ich projekt oszacowany na 500 tys. zł dostał 2139 głosów i zajął 5 miejsce. Wyniki głosowania szybko i z ironią skomentowało na Facebooku Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl, które złożyło wniosek.

„Mieszkańcy Rzeszowa uznali, że najbardziej potrzebna miastu jest „Budowa fontanny, strumienia i sceny wraz z infrastrukturą w Parku Papieskim” za 5 530 000 zł. Gratulacje dla Biskupa, który przekonał wiernych do głosowania na ten szczytny cel” – czytamy na fan’pagu Rzeszowskiej Masy Krytycznej, co miesiąc organizowanej przez stowarzyszenie.

Tu warto na chwilę się zatrzymać. Od wielu tygodni toczyła się dyskusja wokół projektów RBO 2015. Przypomnijmy, że na 98 propozycji aż 31 wniosków dotyczyło budowy fontanny w Parku Papieskim. Opozycyjni radni Rzeszowa zarzucali prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi, że budowa fontanny to jego „diabelski pomysł”. Po projektami tej inwestycji podpisywali się bowiem nawet urzędnicy, m.in. Łukasz Dziągwa, wicedyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, a nawet komendant Straży Miejskiej Józef Wisz.

Pod adresem Ferenca padały oskarżenia, że na budowę fontanny on naciska, choć prezydent temu zaprzeczał. Radni PO w czerwcu, jeszcze przed głosowaniem, apelowali, by fontannę wybudować z budżetu miasta. – RBO zostawmy ludziom – mówiła przewodnicząca klubu PO Jolanta Kaźmierczak.

– Spotykam się z mieszkańcami i słucham tego, co mówią. Wszystkie pieniądze w budżecie należą do mieszkańców, w tym obywatelskim i w miejskim – odpowiadał prezydent Ferenc.

Takim oto sposobem z drugiej edycji RBO z części zadań inwestycyjnych może być zrealizowany tylko jeden projekt. Mimo, że cała pula na RBO 2015 r. została zwiększona o 1,5 mln zł – do 6,5 mln.

5 projektów z zadań społecznych

Nieco lepiej wygląda sprawa z projektami zadań społecznych. Tu do podziału było 500 tys. zł. Po dotychczasowej analizie wyników na pieniądze z RBO załapało się pięć projektów. Najwięcej głosów dostał koncert „Jednego Serca, Jednego Ducha” w parku na Baranówce (90 tys. zł – 2691 głosów). Po dokładnym podliczeniu głosów z czwartego na drugie miejsce wskoczył Carpatia Extreme Festiwal (200 tys. zł – 1049 głosów).

Na trzecim miejscu znalazł się pakiet edukacyjno-zdrowotny dla emerytów i rencistów (50 tys. zł – 818 głosów). Czwarte miejsce zdobył projekt „Specjalistyczna pomoc dla dzieci ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi (120 tys. zł – 769 głosów).

Pieniądze z RBO będą też przeznaczone na projekt „Spotkania z fotografią – warsztaty, plenery, prelekcje fotograficzne. Praca w ciemni fotograficznej”. Ten projekt zdobył 183 głosy. Koszt – 34 tys. zł.

W sumie na wszystkie projekty RBO 2015 oddano 21 730 głosów. To znacznie mniej niż podczas pierwszej edycji. Wtedy głosów było 35 tys. Po ostatecznym podliczeniu głosów zmniejszyła się liczba głosów nieważnych. Początkowi  było ich 3 155. Ostatecznie stanęło na 2727. Z czego wynika ta różnica? Na blogu tłumaczy to Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Przez internet oddano 1171 głosów, nieważnych było 9.

Z RBO 2015 zostanie w sumie zrealizowanych 6 zadań, o 4 mniej niż z RBO 2014, choć pieniędzy jest więcej.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

20 KOMENTARZE

 1. Rzeczywiście wartość projektu powinna być jakoś określona, np. max 25-30% całości, aby ze 3-4 zadania udało się zrealizować. Albo podzielić je na etapy, rok po roku. Amfiteatr na Krak.Poł. w tamtym roku chyba wygrał, w tym załapał się na 2gie miejsce, a łąka dalej stoi jak stała – pusta.

 2. A kto Ci bronił pójść, zagłosować, namówić znajomych , pochodzić po osiedlu społecznie i pozbierać głosy do projektu na którym Wam zależy? Tylko od chęci osoby uprawnionej do głosowania zależy, czy z tego skorzysta, jeśli nie – niech nie narzeka.

 3. Może zamiast robić tam las, warto by tam zrobić scenę dla koncertów? Chociażby słynny na cały świat koncert „jednego serca”, odbywa się w Boże Ciało, więc parkingi Tesco i Leclerca są wolne, można parkować. Sam park papieski jest na tyle duży, że tego typu impreza mogłaby się tam odbyć bez przeszkód, a lokalizacja byłaby zdecydowanie bardziej atrakcyjna niż środek Baranówki, gdzie osoby spoza miasta nie mają nawet gdzie zaparkować.
  A imprez w Rzeszowie odbywa sie więcej, choćby dni miasta, europejski stadion kultury czy juwenalia. Scena jest uniwersalna 🙂

 4. Ciemna banda i demokracja ŚMIECH !!!!!!!!!!!!!!
  Inni przez nich nie skorzystają. Na przyszłość określić max wielkości projektu np. 1 milion.

 5. Nie rozumiem. Mamy tu do czynienia z klasycznym przykładem zagadnienia plecakowego, które rozwiązuje się w inny sposób (odsyłam do wiki).
  Wybrany algorytm rozwiązania sprawia że zamiast ~20 tys.(na oko)/2(każdy miał 2 głosy) ukontentowanych mamy 4 tys./2.
  Stolica innowacji?

 6. A ja pochwale Ferenca. Teraz ten Park Papieski to 3 brudne flagi i kilka lawek . Dlaczego na nasadzenia wydano juz miliony a sadzonki to 2letnie brzozy za 15 zl? I kilka innych gatunkow w podobnej cenie i wielkosvi do 50 cm? Dzisiaj sprzedaja i sadza firmy drzewa nawet 15/10 letnie! Ten park jak pustynia. Moze ta scena, fontanna i strumien zapelnia ta porazke. Dobrze ze ludzie poparli pomysl prezydenta. Gosc jednak ma glowe na karku

 7. Myślę, że takie głosowanie niewiele ma wspólnego z demokracją, bo 4 tys. to mniej niż 3% Rzeszowian. Takie projekty obywatelskie nie mają wiele sensu, bo zawsze najliczniejsze osiedle, czy zainteresowane grono przegłosuje innych.

 8. No i dobrze, w końcu mamy demokrację, prawda? Głosowali ludzie, nie żaden biskup. W uczciwym głosowaniu wygrał taki a nie inny projekt więc się z tym pogódźcie i już. Sam też uważam, że ta fontanna jest do niczego nie potrzebna i można te pieniądze wydać na wiele ciekawszych rzeczy, ale demokratycznie Rzeszów wybrał tę inwestycję i kropka.

Comments are closed.