Tylko jedna oferta na budowę PCL. I kosmicznie wysoka. Przetarg do powtórki?

Reklama

O ponad 100 mln zł jest wyższa oferta firmy, która wystartowała w przetargu na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie, w porównaniu z kwotą, jaką przewidziało na inwestycję miasto.

 

Wizualizacje: materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

W poniedziałek, 8 maja, miasto, po czterokrotnym przesuwaniu terminu, otworzyło wreszcie koperty z ofertami. Nie było specjalnie w czym wybierać, bo ofertę złożyła tylko jedna firma – Mirbud ze Skierniewic z województwa łódzkiego. 

– Inwestycję PCL wyceniła na 232 470 000 zł – poinformowała nas Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

To kwota o ponad 100 mln zł wyższa od tej, jaką miasto zaplanowało wydać na budowę PCL – 120 mln zł, z czego połowę ma dać Ministerstwo Sportu, a drugą połowę (po 30 mln zł) miasto Rzeszów i samorząd województwa podkarpackiego. 

– Jesteśmy zaskoczeni tak wysoką ofertą – nie ukrywa Marzena Kłeczek-Krawiec. Tak samo urzędnicy są zaskoczeni tym, że w przetargu wystartowała tylko jedna firma – pytających o szczegóły przetargu było bardzo dużo. Miasto musiało odpowiedzieć na ok. 350 pytań. 

Gdy przyszedł graniczny moment złożenia oferty, okazało się, że złożył ją tylko Mirbud. To znana firma choćby z budowy stadionów. – Analizujemy ofertę – słyszymy w ratuszu. – Decyzję powinniśmy podjąć jeszcze w tym tygodniu – dodają urzędnicy. 

Nie „odchudzą” inwestycji 

Zaskoczenie jest o tyle duże, że postępowanie przetargowe ogłoszono w europejskim dzienniku urzędowym. Miasto liczyło, że oferty złożą nie tylko firmy działające na rynku polskim, ale również zagranicznym. 

– Przetarg prawdopodobnie powtórzymy. Nie przewidujemy „odchudzania” inwestycji w kolejnym przetargu – mówi rzecznik Kłeczek-Krawiec. Miasto liczy, że w kolejnym przetargu uda się „zbić” ofertę, bo w pierwszym często firmy windują swoje stawki.

Przetarg na PCL ogłoszono w ostatnich dniach 2022 r. Miasto chciało oferty otworzyć 28 lutego, potem ten termin przesuwano na 3 marca, 3 kwietnia, 21 kwietnia i 8 maja. 

PCL ma powstać na bazie stadionu Resovii przy ul. Wyspiańskiego. Nowy na 7900 miejsc ma służyć lekkoatletom i piłkarzom. Według aktualnego harmonogramu, budowa PCL ma się zakończyć do końca 2025 roku. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama