Reklama

W piątek rozpocznie się XVI Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Polonia już jest w Rzeszowie.

Wszystko zaczęło się w 1968 roku od wyjazdu do Belgii zespołu Pieśni i Tańca WDK „Bandoska”. Rzeszowianie pojechali tam na zaproszenie zespołu polonijnego „Krakus”. Po ich powrocie do Polski powstała spontaniczna inicjatywa, by stworzyć coś większego, czyli festiwal zespołów polonijnych. Inicjatorom chodziło o to, by zintegrować Polonię, by poczuli jedność i wiedzieli, że Polska o nich pamięta.

– Pamiętam swoje początki przy festiwalu w 1983 roku, kiedy, jako student, brałem udział w jego organizacji. Pierwszy mój kontakt z zespołami, to była praca w biurze festiwalowym. Dostałem wtedy do opieki zespół „Piastowie” ze Szwecji. Wtedy nawet nie przypuszczałem, że zostanę dyrektorem festiwalu – mówi Mariusz Grudzień, dyrektor Festiwalu.

– Od tamtej pory cały czas mówię, że kontakt z tymi młodymi ludźmi, którzy przyjeżdżają do nas z całego świata, pozostawia w pamięci niesamowite wrażenie. Najpiękniejsze jest to, że dziś przyjeżdżają do nas wnukowie tych osób, które poznałem podczas swojego pierwszego festiwalu.

37 zespołów z 14 krajów

Festiwal oficjalnie rozpoczyna się już dzisiaj (23 lipca). Do Rzeszowa zjeżdżają zespoły, w czwartek odbędą się próby. Największe atrakcje zaczynają się w piątek. Ulicami 3 Maja, Kościuszki, Rynek przejdzie korowód zespołów polonijnych. Delegacje zespołów spotkają się z prezydentem Rzeszowa Tadeuszem. O godz. 20:00 na scenie Rynku odbędzie się powitalny koncert zespołów polskich. Festiwal potrwa do 30 lipca.

W tym roku w uczestniczyć w nim będzie 37 zespołów z 14 krajów. Organizatorzy spodziewają się 1100 osób.  Najwięcej zespołów przyjedzie z USA i Kanady. Nie zabraknie zespółów m.in. z Rosji, Czech i Mołdawi. Od samego początku, czyli od 1969 roku, festiwal organizuje rzeszowski oddział stowarzyszenia „Wspólnota Polska” wraz z organizacjami partnerskimi, w tym Urzędem Miasta Rzeszowa, Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, Wojewódzkim Domem Kultury oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Biletów praktycznie nie ma

– Są różne dywagacje nad rolą folkloru na Podkarpaciu, ale najlepiej odzwierciedla to sytuacja, że biletów na festiwal praktycznie już nie ma. To świadczy o tym, że folklor jest uwielbiany – przekonuje Marek Jastrzębski, dyrektor WDK w Rzeszowie.

Zespoły mieszkańcom Podkarpacia prezentują się już od 19 lipca. Występują m.in. w Iwoniczu, Strzyżowie, Lubaczowie i Krośnie. Pierwszy raz podczas festiwalu zaprezentują się dwa zespoły ukraińskie „Wołyńskie Słowiki” oraz szwajcarski „Piast”.

– Możemy mówić dużo i dobrze o festiwalu, ale to, czym festiwal jest dla uczestników, najlepiej będzie zrozumieć po rozmowach z nimi. Oni tu nie przyjeżdżają wypoczywać, czy odsypiać, tylko często pracować – wyjaśnia Lesław Wais, dyrektor ds. programowych XVI ŚFPZF. – Najważniejszymi elementami festiwalu będą dwa koncerty: Koncert narodów świata i koncert galowy, gdzie wystąpią wszystkie zespoły razem. To duże przedsięwzięcie logistyczne i ogromne wyzwanie dla nas.

Historia festiwalu

Pierwszy Festiwal odbył się już w 1969 r. z udziałem 12 zespołów z Europy i jednego z USA. Dotąd zorganizowano już 15 jego edycji, w których co najmniej raz, uczestniczyło 190 zespołów z 23 krajów i 4 kontynentów. Wiele zespołów było tu wielokrotnie, a „KRAKOWIAK” z Bostonu i „PIASTOWIE” ze Sztokholmu odwiedziły już Rzeszów kilkanaście razy. W sumie w czasie wszystkich festiwalowych edycji odnotowano w Rzeszowie ponad 18 tys. odwiedzin członków zespołów i polonijnych gości.

Koncerty będą transmitowane przez TVP Polonia 2, 9, 16, 23 sierpnia o godz. 15. Dla polonii mieszkającej na drugiej półkuli transmitowane będą 3, 10, 17, 24 sierpnia o godz. 6:10. przeprowadzona będzie również transmisja internetowa na stronie www.rzeszownazywo.pl.

PROGRAM FESTIWALU (23.07–30.07)

23 lipca (środa) – przyjazdy zespołów

24 lipca (czwartek) – próby zespołów. Spotkanie integracyjne uczestników festiwalu

25 lipca (piątek) – próby zespołów. Korowód zespołów polonijnych ulicami miasta (ulicami: Lubomirskich, 3 Maja, Kościuszki, Rynek). Otwarcie festiwalu. Spotkanie delegacji zespołów z prezydentem Rzeszowa. Koncert powitalny zespołów polskich (godz. 20:00, Rynek)

26 lipca (sobota) – Dni Polonijne w Rzeszowie oraz Województwie Podkarpackim. Próby zespołów. Koncerty zespołów polonijnych (Rynek, 11:00-23:00). Wystawy, kiermasze, festyny

27 lipca (niedziela) – Dni Polonijne w Rzeszowie oraz Województwie Podkarpackim. Msza święta w intencji Polonii. Koncerty zespołów polonijnych (Rynek, 11:00-23:00). Wystawy, kiermasze, festyny

28 lipca (poniedziałek) – próba do koncertu „Folklor Narodów Świata” (hala Podpromie). Spotkanie delegacji zespołów z kierownictwem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. KONCERT „FOLKLOR NARODÓW ŚWIATA” (godz. 19:00, hala Podpromie)

29 lipca (wtorek) – próby do Koncertu Galowego Spotkanie z władzami województwa. KONCERT GALOWY (godz. 19:00, hala Podpromie). Zakończenie Festiwalu

30 lipca (środa) – wyjazdy zespołów

Dokładna rozpiska i godziny festiwalu TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: